1. Čo ma v týchto dňoch potešilo?  Toto. Efektívne prepájanie teórie s praxou – dobrá správa pre študentov.  A tiež toto  – ďalší dôležitý puzzlík do mozaiky sásovskej/bystrickej občianskej spoločnosti.

2. Čo ma v týchto dňoch nepotešilo? Divné stanovisko krajských pamiatkárov, ktorým  – napriek predbežnému súhlasu – nakoniec zamietli bohumilý zámer BBSOO a Mesta na obnovu slnečných hodín na Veži. Na minulotýždňovom zasadnutí Komisie pre pamätihodnosti mesta sme sa preto zhodli, že sa to rozhodnutie KPÚ BB – 2013/12415-2/49050/LIE (záujemcom ho zamejlujem) pokúsime zvrátiť, mimoriadnym opravným prostriedkom. Tie hodiny na Vežu patria! A zamrzelo ma aj to, že inak podnetná a veľmi korektná diskusia „(ne)kultúra?!“ sa skončila nekorektným mediálnym výstupom: žiadna „Stratégia rozvoja kultúry do roku 2016“  totiž Mestom sľúbená nebola (overil som si to aj u prednostu MsÚ). Napokon, naša mestská kultúra potrebuje primárne slobodu a peniaze. Nie regulácie a akési dokumenty…

 3. Čomu sa v týchto dňoch venujem? Pripravujem sa na utorkové rokovanie MsZ. Rozhodne sa tam, okrem iného, či v Bystrici budeme mať participatívny rozpočet alebo nie. A ešte predtým, v sobotu od pol ôsmej,  budem spolu s fyzikom Borisom Tomášikom, ktorý pracoval aj v CERNe, účastníkom debaty v rámci pomaly už kultového podujatia – Bystrického Otvárača. Témou tohtotýždňového „sásovskeho Pod lampou“ bude: „Dá sa tu ešte žiť?“. Vopred odpovedám, že dá. Ale treba na tom tvrdo makať:-)

Autor blogu:

Vlado Pirošík

Aktivista, advokát, nezávislý mestský poslanec z klubu Banskobystrická alternatíva. Blog o mojich dvoch vášňach - Bystrici a (komunálnej) politike.