Nemám rád povery. Na piatok 13-teho neverím. Odchádzam z roboty a mám dobrý pocit z pracovného týždňa. Tá trinástka však má v sebe, pre mňa, istú dávku symboliky. Práve som si uvedomil, že som začal môj tretí mesiac na stoličke primátora.

Keď som už začal tak osobnejšie, budem v tom ešte chvíľu pokračovať a súhrn týždňa začnem tento krát pozitívne. Myslím si, že sa nám toho podarilo tento týždeň urobiť pomerne dosť. Skončím, samozrejme, aj pri tých témach, kde nie sú všetci spokojní a vysvetlím aj, prečo.

Hokejom sme podporili dobrú vec, bežkári nás pochválili

Okrem mnohých pracovných stretnutí v priebehu týždňa, som si stihol po 25 rokoch obuť aj korčule, zobrať do rúk hokejku a dokonca dať aj gól. Neskromne si myslím, že mi to brankár nepustil, pochybujem, že má deviatak rešpekt pred primátorom. Na ľad som vyšiel so zmiešanými pocitmi. Hlava chcela jedno a telo robilo iné. Nakoniec to dopadlo podľa očakávaní, remízou 8:8. Podarilo sa vyzbierať vyše 3000 Eur na dobrú vec. To bol hlavný zmysel zápasu Old Stars Teamu proti 9-takom zo ZŠ Golianova.

hokej11

Tento týždeň sa stala Banská Bystrica hlavným mestom bežkárov. Vďaka snehovej nádielke sme urobili stopu v niektorých parkoch, na viacerých futbalových ihriskách a všade tam, kde to šlo. Toto sú veci, ktoré majú zmysel a ja to zo svojej pozície budem podporovať. Poďakovanie od viacerých bežkárov potvrdilo, že snaha mala zmysel.

Stretol som sa s Petrom Valachom

Ešte počas predvolebnej kampane ste ma mnohí upozorňovali, na jamu pri mestskom úrade. Žiadali ste, aby som s tým, v prípade úspechu, niečo urobil. V strede týždňa som sa pustil už aj do tohto problému. Inicioval som stretnutie s podnikateľom Petrom Valachom, ktorý tam mal už dávnejšie kolaudovať prvý parkovací dom v meste. Povedal mi, že problémy, ktoré mal so stavbou, sú už preč. Dostal som prísľub, že na jar začne stavať. Termínov som už ale počul toľko, že aj v tomto prípade musím byť opatrný.

 diera2

Výstavba na Moskovskej

Hneď prvý týždeň po voľbách som sa bol osobne pozrieť, v akom stave je novostavba na Moskovskej. Obyvatelia ma žiadali, aby som im pomohol. Sťažovali sa na neznesiteľný buchot od rána do večera. Spojil som sa s investorom a dohodol, že cez sviatky nebude na stavbe ani jeden robotník. Počas Vianoc som si celú problematiku naštudoval. Zistil som, že mesto už nemá ako legálne zasahovať do stavby. Už dávno mala stavba všetky povolenia. Nechcel som to nechať ale tak a rozhodol som sa, že budem vystupovať v spore ako mediátor. Najskôr som sa stretol s nespokojnými obyvateľmi. Následne aj s investorom a pani Halamovou (zástupca obyvateľov). Tá zo stretnutia odišla nespokojná. Jej požiadavku, aby bola budova o niekoľko poschodí nižšia a aby robotníci pracovali menej, investor neakceptoval. Urobil však iné ústupky. Trochu ma preto mrzí, že odporcovia stavby následne začali zavádzať ostatných obyvateľov. Tvrdili, že sa zničí detské ihrisko, že nebudú mať kde parkovať, budova bude vyššia ako susedná a podobne. Nič z toho nie je pravda. Videl som projekt. Areál bude navyše oplotený. Žiadala to riaditeľka školy a investor jej vyhovel. Je mi jasné, že je to citlivá téma, ale urobili sme všetko, čo sme vedeli. Netreba zabúdať, že túto stavbu niekto povolil ešte dávno pred tým ako som na úrad prišiel ja. Takýchto horúcich zemiakov som zdedil veľa a s niektorými sa bude naozaj ťažké vysporiadať, ale urobím preto všetko, čo bude v mojich silách.

Keď som už 13-kou začal, aj ňou skončím. S týmto číslom mám len dobré skúsenosti (narodenie blízkej osoby). Šťastné čísla tvoríme spoluprácou všetci a môžeme s nimi narábať rôzne 13:13=1, 13+13=26, 13-13=0, 13×13=269. Ide nám o spoločné veci. Tak  hľadajme spolu správne riešenia.

Autor blogu:

Ján Nosko

Komunikácia je pre mňa kľúčová a snažím sa využívať všetky formy rozhovoru s Banskobystričanmi. Blogovanie vnímam ako jeden z dobrých nástrojov informovania obyvateľov o tom, na čom pracujeme, čo sa podarilo a naopak.