Včera večer mi pri dverách zazvonil pán Ľudovít Kartík, podnikateľ a majiteľ športového klubu. Na prvý pohľad príjemný pán, ktorému sa nebojíte otvoriť dvere, aj keď som po mojom blogu o jeho dlhoch mestu nič dobré nečakala. Nakoniec prisľúbil zaplatiť svoj dlh.

Hovorili sme dlho a ja mu veľmi ďakujem za možnosť počúvať rozprávanie človeka, ktorý nepláva po prúde, ktorý si svoj svet tvorí. Vždy som obdivovala tvorivých motivovaných, pracovitých ľudí. Tam, kde sa bežní ľudia zastavia, pretože zvyky, reči, morálka, autority, zákony, podmienky, … tam oni pridajú do tempa, aby (občas) zvíťazili.

Takto poznám viacerých našich podnikateľov, najmä tých, ktorí pracujú v tomto prostredí temer bez pravidiel už dlhšiu dobu. A teraz je to aj v dravom prostredí vrcholového športu.

Pán Kartík odmietol platiť mestu dane po tom, ako ich mesto rapídne zdvihlo na konci roka 2019. Zapojil sa vtedy aj do organizovania nesúhlasnej petície.

Problém je, že mesto nie je bežný podnikateľský partner, ktorého rešpekt sa tvorí na obvyklom voľnom trhu. Mesto, to sú obyvatelia mesta a podnikatelia prostredníctvom platenia daní ukazujú aj svoj vzťah k ľuďom v komunite mesta. Rozhodnutie zvýšiť dane bolo politickým rozhodnutím a vtedy prílišná kritika podnikateľov nie je na mieste.

Tam, kde sa dane takto vnímajú, podnikatelia okrem ich platenia hľadajú aj iné možnosti na finančnú pomoc svojej komunite. Takto sa správa aj pán Kartík, ale s tým rozdielom, že platenie daní už takto nevníma. Prečo?

Ak sa ľudia nezaujímajú a nevedia o neplatičoch, tak mesto je ako subjekt na „voľnom trhu“ oslabené a podnikatelia ho neberú vážne. Problém je aj to, že žijeme síce v jednom meste, ale dostatočne o sebe nevieme. Nevnímame nielen spojenie cez miestne dane, ale ani prítomnosť ľudí, ktorí robia pre mesto viacej a ktorí mu prinášajú väčšie hodnoty.

Pán Kartík by rád dostal od mesta metál a podľa toho čo mi povedal, by si ho zaslúžil. Problém je, že sa odmieta zviditeľniť a ako tvrdí, nemá rád internet a facebook. Ale potom sú dostupné len články o Mesíkovcoch a ich aktivitách v Selciach. (Napríklad ten včerajší. Tu.) Tiež v prípade sporov sa obhajuje len jedna strana. Podobné je to aj s jeho podnikateľskými aktivitami. Každé ústranie dáva pochybnosti a priestor na otázky, čo sa tam skrýva.

Pán Kartík sľúbil, že dane zaplatí a verím, že rodina Kartíkovcov bude mať odvahu dávať o sebe verejnosti vedieť. Bystrica by väčším zviditeľnením svojich podnikateľov mohla na svojej príťažlivosti iba získať.

Autor blogu:

Marta Medzihradská

Občianska aktivistka, blogerka