Čo je mestotvornosť? O čom to je? Vysvetlím Vám na jednoduchom príklade. Postavte sa na námestie SNP a postavte sa na Kijevské námestie. Kde ste? Ak ste na námestí SNP poviete, že som v meste, ak ste na Kijevskom námestí poviete, že na sídlisku. Dokonca ak chcete ísť do centra, tak poviete, že idem do mesta, lebo len centrum vnímame ako mestský priestor. Možno na tomto lapidárnom príklade sa priblížime k tomu, čo pojem mestotvornosť znamená.

Naše mesto je tvorené centrom a funkčnými zónami. Tie obytné predstavujú sídliská a tie výrobné priemyselné areály. Naše mesto nie je kompaktné mesto, ale je tvorené z jednotlivých funkčných celkov navzájom prepojených dopravou. A preto aj keď bývame v akože meste (na sídlisku), mestom nazývame len centrum, lebo to tvorí kompaktné mestské prostredie.

Povedzme si teraz iný príklad. Stojím na sídlisku SNP (prednádražie). Som na sídlisku, ale som v meste. Prečo, lebo tu mám charakteristické prvky mesta – uličný koridor – bulvár s obchodmi a službami a kompaktné stavebné prepojenie živou ulicou na centrum.

Toto práve chýba našim dvom najväčším sídliskám Fončorde a RU-SA – kompaktné  prepojenie na centrum živým uličným koridorom – bulvárom, mestskou triedou, či peším koridorom. Áno, základom mestotvorného priestoru je živý uličný koridor, s obchodmi a službami, ale aj miestom pre relax a oddych, park, doplnený výtvarnými dielami. Takým typickým novodobým príkladom dobrého mestotvorného koridoru je Národná ulica, ktorá vznikla pred cca 100 rokmi.  Má všetko, čo má mať dobrý mestotvorný uličný koridor – dobrú architektúru – Národný dom, Národnú banku, domy s obchodmi a službami, parčíky na relax a oddych s výtvarnými dielami a fontánou a aj kvetinové záhony s atrakciu hodín… Takú porovnateľnú hodnotu má aj ulica 29.augusta. Problémom oboch týchto kvalitných urbanistických priestorov je zanedbaná údržba, hlavne zelene a verejných priestorov.

Ak máme celkový urbanistický cieľ skompaktnenie mesta, mali by sme si v prvom rade uvedomiť, čo sú jeho kľúčové mestotvorné hodnoty a ich možnosti rozvoja. Určite je každému jasné, že jedinečnou mestotvornou hodnotou mesta je jeho historické jadro, ktoré mu určuje jeho identitu. Také niečo nikde inde nie je. Druhým najvýznamnejším mestotvorným priestorom je širšie centrum mesta. To okrem súčasného prepojenia sídlisko SNP – Historické jadro – Radvaň, tvorí aj priečna kompozičná os mesta zadefinovaná v územnom pláne ako Podlavická radiála od ESC na Troskách po Lúčky v Podlaviciach, ktorú tvorí mestská a nadmestká vybavenosť  od športového areálu na Štiavničkách až po školský a nemocničný areál. Kým v tej originálnej mestotvornej zóne platia prísne zásady ochrany pamiatok a pamiatkových hodnôt, tak v tejto centrálnej mestotvornej zóne platí, že sa tu nesmú stavať žiadne typizované stavebné objekty, ale len originálna mestotvorná architektúra s prednostnou funkciou vybavenosti a uchovania krajinoobrazu a kompozície sídla. No nedokážeme to dodržať a ani ochrániť. Na Belvederi prevažuje bytová výstavba a narušila sa priečna kompozičná os mesta. V plánovanom centre JUH v Radvani sme povolili typizovanú stavbu Kaufland a na ZAaRESe a na Hutnej ulici ideme stavať 5 a viacpodlažné byty.

Zachovanie a dodržiavanie zásad výstavby v najhodnotnejších mestotvorných zónach je základným princípom posilňovania mestotvornosti a jedinečnosti a teda aj príťažlivosti mesta. Pre skompaktnenie mesta sú kľúčové tzv. sekundárne mestotvorné priestory, ktoré zároveň symbolizujú rozvojové osi a hlavne urbanisticky sceľujú mesto do jedného mestského celku. To sú potenciálne priestor pre dotvorenie koridorov jedinečnou architektúrou a atraktívnymi funkciami, či už v podobe mestských tried, bulvárov, alebo peších koridorov. Tie by mali spojiť nielen centrum mesta s centrami najväčších mestských sídlisk, ale aj s okrajovými časťami mesta a pozdĺž Hrona. Ideálne by bolo, keby sa pre tieto kľúčové lokality skompaktnenia mesta, uskutočnili verejné architektonické súťaže.

Tretiu úroveň mestotvornosti predstavuje ostatné, prevažne obytné alebo výrobné územia, kde je možná už i typizovaná výstavba. To sú vlastne sídliská, ako aj okrajové a rozvojové časti mesta.

V Banskej Bystrici je významným mestotvorným prvkom aj jej osadenie do krajiny a krajinoobraz tvorený vencom hôr. Špecifikum je kopec Urpín, ktorý tvorí jeden kvadrant mesta a podieľa sa tak na jeho jedinečnsti. Z kompozičného a krajinárskeho hľadiska sú pre mesto významé aj lokality Pršiandka terasa a Jesenský vŕšok, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornoasť z hľadiska hmotového i funkčného riešenia.

Pre identitu a mestotvornosť Banskej Bystrice zohrávajú kľúčovú úlohu aj vodné toky a ich sprievodná zeleň. To tiež môžeme zaradiť k prvkom tvoriacich jedinečnú originalitu mesta ako je historické jadro. Kým nad historickým jadrom drží ochranu pamiatkový úrad, tak nad touto originalitou a jedinečnou mestotvornosťou mesta nik nedrží ochranu ruku… a postupne likvidujeme biokoridory okolo vodných tokov nevhodnou zástavbou.

K tvorbe mestotvornosti a identite mesta prispievajú aj jedinečné architektonické diela. Tie dotvárajú imidž mesta a prispievajú k jeho príťažlivosti a identite. Medzi také významné mestotvorné objekty v centre mesta patria, okrem uvedeného Národného domu a Národnej banky, aj napr. Porges Palota,  Hungária a z novších hlavne pamätník SNP.

Bolo by veľmi dobrým počinom, ak by tieto mestotvorné hodnoty nášho mesta si uvedomili aj členovia zastupiteľského zboru a vedenie mesta a uprednostnili ich pred developerskými projektmi, ktoré pomaly deštruujú identitu a hodnoty nášho mesta. Mali by sme si vziať príklady z minulého storočia, kedy sme mesto tvorili ako kompaktné mesto a skoncentrovať sa na riešenie práve sekundárnych mestotvorných priestorov, ktoré by k tomu prispeli. A až na základe kvalitných verejných súťaží následne poskytnúť možnosti realizácie sa developerom. Možno takým dobrým a inšpiratívnym príkladom by mohla byť súťaž na námestie Slobody.

Autor blogu:

Peter Rusnák

Som hrdý Radvančan - už 40 rokov a preto i prídomok Radvanský. Som architekt-urbanista, pracoval som v oblasti územného plánovania a postupne som sa reprofiloval na particiaptívneho plánovača v územnom a regionálnom rozvoji. Angažujem sa aktívne vo veciach verejných na úrovni Slovenska, kraja i mesta.