Ťažbou a spracovaním medi žili generácie našich predkov. Meď ovplyvnila život v meste, priniesla mu prosperitu i slávu a vytvárala napríklad aj historické námestie, na ktoré sme dnes tak hrdí.

V meste však nemáme len obdivované námestie, ale takmer v jeho blízkosti je komplex chátrajúcich stavieb Medeného hámru. Ich životnosť sa odhaduje na 2 roky. Ide o budovy druhého najstaršieho a najdlhšie fungujúceho závodu na území Slovenska a to v rozmedzí rokov 1496 a 1991.

O záchranu Medeného hámru už zabojovalo veľa ľudí. Avšak do povedomia verejnosti sa dostáva aj vďaka neatraktívnemu výzoru industriálnych stavieb veľmi pomaly.

Primátor mesta (ne)prijal zodpovednosť

Napriek tomu v júli 2018 mestskí poslanci opakovane a opäť jednohlasne poverili primátora mesta odkúpením komplexu do vlastníctva mesta. Po vyše dvoch rokoch, koncom júna tohto roku, primátor namiesto odkúpenia predložil na rokovanie Mestskému zastupiteľstvu „Návrh na získanie areálu Medeného hámru do vlastníctva Mesta Banská Bystrica“.

Poslanci žiadali vysvetlenie a ukázalo sa, že nejde o záujem investovať mestské prostriedky, ale o prihlásenie sa a súhlas s prijatím možných investícií na tento účel z vládnych zdrojov.

Ako povedal primátor mesta Ján Nosko: „Táto téma sa otvorila v kontexte snahy získať titul Hlavné mesto kultúry pre rok 2026, ktoré by mohlo vytvoriť finančný rámec pokiaľ by bola ochota a zhoda aj s Ministerstvom kultúry, aby sa našli finančné zdroje na záchranu a rekonštrukciu … Momentálne nikto nechce ani čerpať úver, ani nadobudnúť túto nehnuteľnosť. … V každom prípade momentálne nechcú vstupovať do nejakej zmluvy o kúpe.“

Primátor dal jasne najavo, že vyčlenil Medený hámor z priorít mesta, o ktorých sa práve rokuje. Prvý zástupca primátora Jakub Gajdošík sa na zasadnutí vyjadril v tom zmysle, že rokovanie o cene je v kompetencii mesta. Tým naznačil, že ak sa mesto s vlastníkmi nedohodne, nepomôže ani jednohlasné stanovisko poslancov k odkúpeniu areálu.

A tak sa zdá, že ak nezareaguje vláda, tak celá zodpovednosť za zničenie pamiatky, ktorá by nám a ďalším generáciám mala pripomínať kam kultúrne patríme, stojí na primátorovi mesta.

Snívanie a zodpovednosť

Niekoľko architektonických návrhov ukazuje na možnosti rekonštrukcie a využitia Medeného hámra. Predstavy vytvoriť priestory pre kultúru, stretávanie sa a vzdelávanie sú dopĺňané podnikateľskými a komerčnými predstavami.

Miesto však bude navštevované aj fanúšikmi histórie a vzhľadom na význam baníctva a spracúvania rúd na našom území sa dá predpokladať aj zvýšený záujem zahraničných turistov. Preto by tento areál mohol slúžiť aj ako múzeum ťažby a metalurgie medi.

Thurzovsko-Fuggerovský mediarsky podnik sa v priebehu času úspešne prispôsoboval podmienkam doby. Medený hámor je historickým priemyselným areálom, ktorý sa spolupodieľal na rozbehnutí industriálnej civilizácie v Európe. Preto by nemalo byť žiadnym prekvapením, ak si raz ako múzeum získa významné postavenie.

Medený hámor však nie je len o snívaní, je to bremeno zodpovednosti, ktoré nás už za krátky čas môže pokoriť a neumožniť vzlietnuť vyššie.

 

Videozáznam zo Zasadnutia MZ. Diskusia o Medenom hámri začína v druhom videozázname od 1:07 a pokračuje v treťom.  https://tveso.sk/msz-banska-bystrica-23-6-2020/

Autor blogu:

Marta Medzihradská