Ako mestský poslanec som už pri siedmom formovaní mestského rozpočtu. Za toto obdobie sme mali štyri rôzne vlády, ale prístup k financovaniu miest a regiónov sa koncepčne nezmenil. Pellegriniho vláda pridala mestám povinnosti, ale nepridala významne na príjmoch. Matovičova vláda robila nekoncepčné náhodné zásahy. Ficova vláda berie obciam a mestám zdroje aj kompetencie. V spojení s infláciou a konsolidačnými opatreniami je to ďalší silný úder do samospráv.
Štát nám berie príjmy a kompetencie
Mám deja-vu. Mesto opäť musí šetriť a opäť nebudú peniaze na dotácie športu či kultúry. Štát dlhodobo nehospodáril zodpovedne a musel prijať konsolidačné opatrenia, aby sme nestratili bonitu na finančných trhoch. Napriek tomu, že mestá a obce neprispeli k zlému hospodáreniu štátu, musia niesť jarmo konsolidácie. Zjednodušene povedané, mestá majú následne dve možnosti: šetriť a znížiť kvalitu verejných služieb alebo zvýšiť sadzby daní z nehnuteľností.
Okrem vyššej DPH či transakčnej dane štát rozhodol aj o odmenách 800 eur pre zamestnancov vo verejnej službe. Avšak 1,5 milióna eur na odmeny si bude musieť mesto „zohnať vlastnou hlavou“. Štát si dokonca tento rok berie materské školy, ktoré boli desaťročia doménou miest a obcí a ich originálnou kompetenciou. Doteraz mesto financovalo škôlky z vlastného rozpočtu resp. peňazí, ktoré sme dostali z podielových daní. Po novom budú spadať pod štát a budú financované zo štátneho rozpočtu. Táto zmena zmení percento podielu obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo 70% na 56,1%. Zmena bude mať v celkovej bilancii negatívny vplyv na náš mestský rozpočet.
Zákon padajúcich mostov
Naše mesto sa nedávno „preslávilo“ zbúraním 45-ročného mosta pri Kremničke. Zároveň sme tým prispeli do diskusie. Vytvorili sme vlastne nový spoločný symbol zanedbaného stavu Slovenska a jeho investičného dlhu. Deštrukcia mostu a dopravný kolaps posilnili upozornenie, že tu máme problém so základnou cestnou infraštruktúrou. Takmer polovica z mostov, ktoré sú dnes v prevádzke bola postavená v 50. – 70. rokoch 20. storočia. Intenzívnejšia doprava, ťažšie autá a vozidlá v kombinácii so zanedbávanou kontrolou a neúčinnou údržbou je celonárodný problém, ktorý nedokážu samosprávy niesť samé.
Viac ako 100 mostov v našom kraji v správe BBSK je v zlom až havarijnom stave. Avšak kraj na to jednoducho nemá peniaze. Útvar hodnoty za peniaze vydal štúdiu, ktorá upozorňuje, že ide o celonárodnú výzvu a vyčíslil, koľko bude potrebné vynaložiť zdrojov na to, aby nenastali negatívne scenáre. Symbol padajúceho mosta nie je len symbolom, ale môže sa stať aj zákonitosťou. V našom meste máme niekoľko ďalších mostov vo veľmi zlom až havarijnom stave. Pokiaľ nebudeme reagovať, budeme znášať následky.
Mestá a regióny ako premiérska téma? Potrebujeme nové financovanie miest a regiónov zakotvené v Ústave SR
V roku 1990 došlo k spoločenskej dohode ohľadom postavenia miest a obcí, ktorá bola potvrdená aj prijatím Ústavy SR. Od roku 1999 začal proces decentralizácie a vznikli samosprávne kraje. Tento proces však nebol nikdy dokonaný.
Ako poslanec mesta Banská Bystrica a samosprávneho kraja čoraz intenzívnejšie vnímam potrebu predvídateľného a zodpovedného financovania miest a regiónov. Problémy pri zostavovaní rozpočtu mesta sa opakujú a nepredvídateľnosť príjmov neumožňuje strednodobé či dlhodobé finančné plánovanie. Financovanie samospráv má bezprostredný vplyv na kvalitu života ľudí v našom meste a regióne. Ak nedokážeme reformovať postavenie a financovanie samospráv, budú naše samosprávy stagnovať a investičný dlh narastať.
Aj preto naše zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja spolu s predsedom Ondrejom Lunterom minulý rok upozornilo politické strany na to, že sa musí zmeniť financovanie samospráv a štát musí pomôcť pri obnovovaní základnej cestnej infraštruktúry. Navrhli sme napríklad, aby bola zakotvená ústavná garancia rozpočtovej stability a predvídateľnosti pre samosprávy najmenej vo výške 2% HDP tak, aby kapitálové výdavky na budovanie a obnovu infraštruktúry tvorili 15 % rozpočtu kraja.
Považujem za nevyhnutné, aby začala riadna diskusia o reforme financovania samospráv a celkovej samosprávnej reforme. Diskusia, v ktorej sú štát a samosprávy partneri, ktorí idú za spoločným cieľom. Nový symbol padajúceho mosta by mal byť zvolávajúcim naliehavým signálom. Ako vláda odpovie na tento signál a naše výzvy?