Pýtajú sa ma v týchto dňoch kamaráti a známi, koho budem voliť v sobotu za primátora. Moja odpoveď je – žiaľ, tentokrát nikoho.

Vysvetlím prečo.

Od dobrého primátora očakávam, že bude mať v prvom rade jasnú víziu kam chce mesto posunúť. A tiež, že bude zapájať do rozhodovania aj obyvateľov mesta.

Dám teraz bokom troch ostatných primátorských kandidátov a zameriam sa len na favorita volieb, Jána Noska.

Jana si v princípe vážim. Myslím si, že je to v hĺbke duše rovný chlap, čestný Horehronec.
Ako je to však u neho s víziou? A ako zapája verejnosť do rozhodovania?

Čo sa týka toho prvého: súčasné vedenie mesta sa správa ako – slnečnica. Tá sa stále točí za slnkom, a Jano Nosko stále len za eurofondami a ďalšími štátnymi peniazmi. Bez hlbšej vízie, len tak, kde sa to práve dá, a kde vláda pomôže. V princípe na tom nie je nič zlé. Tu sa opraví zopár škôl, tam zopár svietidiel verejného osvetlenia, ciest, chodníkov, dokonca aj na korčuliarsku dráhu pod pamätníkom vyšlo. Nemám samozrejme nič proti obnove cestnej infraštruktúry či škôl – za všetky tieto projekty som hlasoval aj ja. Primátor krajského mesta má však v prvom rade byť lídrom, ktorý vidí za roh, a nielen opravárom chýb minulosti. Robiť len „údržbárstvo“ mi príde málo…

A k zapájaniu ľudí do tvorby vlastného mesta: Jano je v prvom rade človek, ktorý je zvyknutý rozhodovať sám. Rozumiem tomu. Lekár, ktorý operuje detské srdcia predsa nebude počas zákroku diskutovať so sestrou či inštrumentárkou o ich názore na operáciu. Problémom ale je, že Jano si svoj profesijný zvyk preniesol aj do samosprávy. Takže nemá potrebu diskutovať s verejnosťou, odbornou ani tzv. laickou, a to ani o takých závažných veciach, ako je dopravná situácia po výstavbe Terminalu, komplexná rekonštrukcia mestského parku, protipovodňové opatrenia, OC Point, … A samozrejme, nebaví ho počúvať ani poslancov, osobitne nie tých, ktorí naše mesto majú radi a preto zaň cítia zodpovednosť a kladú primátorovi veľa odborných otázok.

Janovi jeho „slnečnicové“ presvedčenie neberiem. Má naň právo. Viem tiež, že tieto voľby vyhrá. A opraví tu ešte veľa chodníkov. Ale môj hlas v sobotu nedostane.

Autor blogu:

Vlado Pirošík

Aktivista, advokát, nezávislý mestský poslanec z klubu Banskobystrická alternatíva. Blog o mojich dvoch vášňach - Bystrici a (komunálnej) politike.