
Z počiatku roka sa opakovane objavili dramatické informácie, ako v našom meste klesá počet obyvateľov. Trend poklesu je nespochybniteľný, mesto sa zmenšuje, aspoň, čo sa týka občanov s trvalým bydliskom.
Určite je za tým fakt, že mladé rodiny odchádzajú z katastra mesta a vyhľadávajú stavebné pozemky, ktoré sú v jeho blízkosti. Sú lacnejšie a stavebné konanie je tu rýchlejšie. Starostovia sú natešení, ako im stúpa počet obyvateľov a tým aj prírastky v obecnom rozpočte. Druhým faktorom bude odliv ľudí za lepším životom smerom na západ od nášho mesta. Cieľová destinácia je buď Bratislava, alebo putujú za hranice nielen Slovenska, ale aj Európy. Majú vzdelanie, vedia jazyk a chcú žiť v spoločnosti, kde nie je podmienka žitia závislá od okamžitého výsledku volieb. Láka ich stabilné prostredie, kde sú procesy ľahko predvídateľné, kde vedia do čoho idú a kde majú šancu žiť hodnotný život. Mladí, ktorí študujú v zahraničí okúsili, ako sa tam žije. Vedia brilantne zvažovať a nepodliehajú nadbytočnému sentimentu. Tento trend je badateľný vo všetkých mestách krajiny. Sú však aj také, ako povedzme Trnava, kde tento nepriaznivý trend zastavili a ich počet obyvateľov už neklesá, ale rastie.
Poďme spolu do Rožňavy. Tiež banské mestečko, ktoré je evidentne v ekonomickom úpadku a preto hľadá aj netradičné riešenia ako udržať obyvateľov v meste. V súčasnosti má Rožňava 18 425 obyvateľov, kým ešte pred pár rokmi o tisícku menej. Čo vymysleli? Od 1.1.2024 vytvorili mestskú kartu „Rožňavčan“, ktorú si prevzalo ku koncu roku 7 206 obyvateľov. Týmto samospráva ďakuje svojim občanom za to, že zostali verní mestu a že si bez meškania platia všetky miestne dane a poplatky. Čo dostanú Rožňavčania za odmenu, čo ich poteší, čo dokážu oceniť? Takže tu to je, nech sa páči. Dostanú 50% zľavu z týchto služieb…na parkovaciu kartu a parkovacie miesto, z ceny vstupného na kúpalisko, na zimný štadión na verejné korčuľovanie, na športové a kultúrne podujatia organizované mestom, na vybrané vlastné divadelné predstavenia, na úhradu školného v materských školách a na akcie mesta a iné na základe rozhodnutia mesta Rožňava.
Krátka skúsenosť sa zatiaľ osvedčila. Ozývajú sa miestni podnikatelia, ktorí majú záujem sa „napojiť“ na tento systém a poskytovať Rožňavčanom ďalšie zľavy.
Podobne uvažujú aj v neďalekom Lučenci. Od nového roka vytvorili mestskú kartu, doteraz si ju prevzalo 420 obyvateľov mesta. Tento proces mesto len odštartovalo, ale ako sa vyjadrila radnica, ide im hlavne o zvýhodnenie zodpovedných občanov, ktorí majú zaplatené dane či poplatky za odpad.
Prihlásenie sa k trvalému pobytu by malo byť prirodzenou povinnosťou každého, kto chce v našom meste bývať a využívať všetky komunálne služby. Tie sú väčšinou dotované z rozpočtu mesta, napr. krytá plaváreň 800 000€ ročne, verejná doprava 10 mil.€ a mohol by som pokračovať.
Prečo to všetko, prečo bliká kontrolka? Tento rok je opäť všetko inak, zmenil sa výpočet tvorby príjmu samospráv z podielových daní. Príjmami mesta sú nielen podielové dane, ktoré prichádzajú z ministerstva financií ale aj miestne dane a poplatky, ktoré inkasuje od občanov radnica. Určenie je jasné, 63% podielové a 27% dane miestne. Čo rozhoduje? Počet obyvateľov a nadmorská výška mesta 28,8% (dlhšia vykurovacia sezóna), veľkostný koeficient mesta 40%, školstvo 24,9% a počet obyvateľov nad 62 rokov 6,3%. Rozhodujúcim zostáva základný parameter, teda počet obyvateľov s trvalým pobytom. Keď zopakujem, že počet obyvateľov v našom meste klesol od roku 1996 o 12 000, tak tá spomínaná kontrolka bliká veľmi intenzívne.
Naša radnica sa nedokáže obratne a razantne nepriaznivému trendu brániť, nič neponúka, len hľadá výhovorky. Márnotratne a nezodpovedne rozdáva všetkým rovnako. Či bývajú na Králikoch, Badíne, Brusne, či v Banskej Bystrici. Všetky dotované služby a všetkým rovnako, bez ohľadu na fakt, že mnohé služby dotujú Bystričania zo svojho rozpočtu.
Nielen chýbajúce byty, zaujímaví zamestnávatelia, skvelá a pestrá ponuka využitia voľného času, bezchybné dopravné spojenie zo svetom, čistota, estetické a priateľské prostredie mesta, racionálna a predvídateľná doprava a mnohé iné parametre, v ktorých krívame za mnohými aj menšími mestami, to je fakt, ktorý nás limituje v ponuke pre tých, ktorí by u nás chceli zostať.
Keď pred 15 rokmi zavádzal Dopravný podnik mesta „čipové“ dopravné karty, dostal ponuku, že karty je možné využiť aj na funkcie, ktoré ponúkajú už spomínané mestské karty v Rožňave a Lučenci. Naša radnica nereagovala, veď k čomu aj, my sme nič také nepotrebovali a ani potrebovať nebudeme. Jasné, nie je to zázračné riešenie, ale v Rožňave a v Lučenci sa aspoň pokúšajú, my prešľapujeme na mieste. Stále očakávam, že rutina z radnice prekročí svoj tieň a siahne po nových riešeniach a nielen v tejto oblasti.