Čo sú toto za hry, ktoré sa v našom kraji hrajú? Vraj o županovi majú rozhodnúť prieskumy verejnej mienky?! Nuž, tak nech víťaza mediálnych preferencií a prieskumov rovno menuje napr. prezident a voľby nám netreba. Načo míňať peniaze! Čo poviete…?

Alebo táto hra: Pamätám sa, ako sa v jednom zo svojich prvých mediálnych výstupov ešte na jar nechal horúci kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter počuť, že mu trvalo veľmi dlho, kým ho presvedčili, aby kandidoval. Vtedy ešte tajil, kto sú tí jeho ľudia – „presvedčovatelia“ v pozadí. V rámci fabulovania svojho príbehu nezávislého kandidáta spomínal rodinu, zamestnancov, morálne princípy, nezávislosť a… tím. Dnes už vieme, kto tento „novátorský“ nepolitický tím tvorí. Viac-menej je známe, kto úspešného výrobcu nátierok a zástancu zdravej výživy najviac presviedčal a komu na kandidatúre tohto človeka s mediálnym príbehom, ale bez akýchkoľvek skúseností z riadenia samosprávy, najviac záležalo. A komu bude vďačný. (Svojho času mal nejaký príbeh aj bývalý primátor Banskej Bystrice, pán Gogola, a aj náš pán prezident ohúril voličské masy mediálnym príbehom úžasného anjela…)

Okrem syna Ondreja, ktorý svoje politické ambície otvorene priznáva a ako podnikateľ precitol, keď sa tiež rozhodol zachrániť náš kraj spolu s otcom ako kandidát na poslanca, je to predovšetkým poslankyňa NR SR za OĽaNO Viera Dubačová. (Podľa posledných informácií je zrazu nezávislá a najnovšie preskočila do strany k pánovi Beblavému). Táto poslankyňa sa s hrdosťou preháňa na Matovičovských akciách po Bratislave a Banskej Bystrici v tričku s nápisom „Fico chráni zlodejov“, vykrikuje o zlodejoch pri eurofondoch, ktoré podľa nich nemôže nikto získať bez úplatku, teda odvádzania 10, 20, 30 či X percent smerákom. Podpora Smeru-SD pre Luntera jej však nevadí. Ani tie všivavé smerácke voličské hlasy.

Pani Dubačovú poznajú Bystričania ako hlavnú organizátorku politickej skupiny Banskobystrická alternatíva a poslankyňu v mestskom zastupiteľstve. Táto deštrukčná skupina lokálnych politikov dlhodobo torpéduje akýkoľvek investičný rozvoj v krajskom meste, naposledy napríklad aj výstavbu autobusovej stanice. Ja osobne a určite aj primátor Nosko by sme o tom vedeli rozprávať. Eminentný záujem Dubačovej partie na Lunterovi a krajských voľbách potvrdil osobne aj sám Matovič, keď zdôvodňoval odchod svojich troch poslancov, vrátane Dubačovej, z jeho strany začiatkom tohto roka.

A tak Viera Dubačová vytvorila Lunterovcom tím, z ktorého sa postupne vykľuli nezávislí kandidáti na poslancov, usmievajúci sa zo stoviek Lunterových bilbordov po celom kraji. Známe to tváre zo spomínaného politického zoskupenia Banskobystrická alternatíva (Priehodová, Lichý, Bučko, Dubačová a ďalší) idú s pánom Lunterom zachraňovať BBSK nielen pred súčasným županom, ale aj, ako sa ukázalo v posledných diskusiách, idú aj proti Mičevovi, Kašperovi, Klusovi a ďalším kandidátom. Nič proti ich kandidatúre, prihlásiť sa do volebnej súťaže môže ktokoľvek, len prečo sa skrývajú za slovíčka „nezávislosť“ a „nestraníckosť“? A za Luntera?

Apropo, ak by mal na sto percent platiť princíp rozkrádania eurofondov, ktorý prezentujú spoločne s Matovičom a ostatnými, potom platí aj pre kandidáta Luntera nasledujúca úmera:

  1.    Je nepochybné, že firma kandidáta na predsedu BBSK Jána Luntera získala 1,5 milióna eur z eurofondov, aby sme mali viac pomazánok.
  2.    Majitelia firmy Lunter a jeho rodina podľa vlastných vyjadrení z toho nemali zhola nič, len zvýšili zamestnanosť a produkciu, čo si pochvaľoval pri osobnej ochutnávke aj ďalší filantrop, prezident Kiska.
  3.    Aj keď Dubačová s Matovičom tvrdia, že všetci, ktorí dostali financie z eurofondov, sú zlodeji a korupčníci, pán Lunter to verejne popiera, on vraj nedal nikomu nič, žiaden úplatok.
  4.    Firma Lunter je teda podľa tejto logiky jedna z mála, ktorá dostala 1,5 milióna eur priamej dotácie bez toho, aby musela niekomu nejaké percentá zaplatiť.
  5.    Pani Dubačová napriek tomu stále tvrdí, že eurofondy dostali len korupčníci a zlodeji. Teda v prenesenom zmysle slova aj…

Podľa mňa a môjho tímu však kandidát Lunter nie je zlodej ani korupčník, za eurofondovú dotáciu skutočne nikomu nič nedal a nič z nej nemal on ani jeho rodina. Sú to len špekulanti a závistlivci, ktorí tvrdia, že si postavil dom, kúpili autá atď. Dobehla ho však iná špekulácia. A to s jeho tímom údajne nezávislých a nepolitických spolupracovníkov, keďže jeho kandidatúra je plná politikov a politiky. Svojím konaním sa pán Lunter zaradil do šíku politických nominantov, čo vo svojich posledných vyhláseniach už pomenovali aj ďalší kandidáti. I keď tento podstatný fakt dosť dlho tajil. Rovnako ako rokovania otca i syna s predstaviteľmi strany Smer-SD a inými politickými stranami o podpore už od jari, napríklad na mestskom úrade v Banskej Bystrici. Nevyčítam mu tieto kroky. Nerozumiem však jeho taktike zatĺkania nepríjemných informácií. Uvidíme, s čím ešte v najbližších dňoch prekvapí.

Autor blogu:

Ivan Saktor

Som rodený Lučenčan, srdcom Bystričan a dušou revolucionár. Vždy som z presvedčenia bojoval za ľudí, či už ako šéf odborov, alebo primátor krajského mesta. Ako odborár som začínal v základnej organizácii a postupne som sa vypracoval až na prezidenta Konfederácie odborových zväzov. Po víťazstve vo voľbách v roku 2006 ma počas 4 rokov plne zamestnávala práca primátora Banskej Bystrice. Po vypršaní mandátu som sa venoval rodine a podnikaniu. Vyrušilo ma však to, ako vyzerá vedenie nášho kraja a hlavne, kam to speje. Dnes som preto nezávislým kandidátom na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Viac o mne na www.ivansaktor.sk alebo facebookovom profile: Ivan Saktor – postavím sa za Vás.