POZREL SOM SI ZO ZÁZNAMU OSTATNÉ MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO. TU SÚ MOJE POSTREHY:

Roky budovaná škrupina zdania profesionality tohto vedenia mesta Banská Bystrica viditeľne nenávratne praská. Pod ňou, čím ďalej, tým viac, sledujeme tápanie, únavu, povrchnosť až úsmevný amaterizmus a žiadnu víziu.

Kritika voči prístupu k práci súčasného vedenia mesta býva pravidelne odmietnutá s tým, že je to vlastne kritika poctivej práce radových úradníkov.

Profesionálni ďakovači v zastupiteľstve ( rozumej niektorí dlhoroční poslanci primátorovho klubu ) však majú sčasti pravdu. Ďakovať za bežnú prácu radového úradníka je v mnohých prípadoch na mieste. Robiť pod vedením, ktoré za dekádu pôsobenia v žiadnom smere nezlepšilo podmienky funkčnosti mesta, ktoré by boli hodné 21. storočia, vyžaduje vysokú mieru obety, lásky k mestu a k svojej práci.

Podľa organizačného poriadku mestského úradu nad každým radovým zamestnancom úradu stojí vedúci konkrétneho odborného útvaru, ktorý podlieha prednostke a tá je podriadená primátorovi, ktorý si ju vyberie priamo, bez schvaľovania zastupiteľstvom. Primátor mesta sa zodpovedá občanom. Tí si volia nielen jeho ale aj svojich poslancov, aby takto sprostredkovane komunikovali s primátorom a jeho ľuďmi. Keď si napríklad prednostka úradu neplní svoje povinnosti a namiesto sebareflexie arogantne odvrkáva poslancovi, komu vlastne odvrkáva ? Áno, správne, občanovi.

To bol hneď prvý bod rokovania. Roky je u nás v zastupiteľstve budovaná nezdravá tradícia, že úloha poslanca je byť len štatista v rozhodovaní o veciach, ktoré sa mu na hlasovanie pohodia pred nos v daný moment, na poslednú chvíľu, vrátane tých najdôležitejších dokumentov ako je napr. rozpočet… Že je poslanec priamo demokraticky zvolený občanmi a mestský úrad mu má slúžiť ako administratívny servis a výkonný orgán rozhodnutí poslancov ? No a čo.

Poslanec sa tu má snažiť uchmatnúť si trochu peňazí z netransparentných schém na kus chodníka vo svojom volebnom obvode. A ďakovať za všetko všetkým úradníkom rovno na mestskom zastupiteľstve a hlavne poslušne hlasovať. Poslanec má byť vo svojej doslova dobrovoľníckej činnosti, ktorou mestské poslancovanie je, doslova profesionálnejší ako profesionál z úradu. Zložité veci ma ovládať, alebo si ich popri práci, rodine, prácne naštudovať. Ok. V poriadku. Nároky na poslanca za mizivú odmenu sú vysoké. Ale základ je láska k mestu.

Vedúca odborného útvaru mestského úradu, ktorá nespracuje v riadnom časovom predstihu materiál na rokovanie zastupiteľstva, sa má zodpovedať prednostke a tá ma zvážiť či takéto materiály vôbec predložiť. Samozrejme, za všetkým hľadaj primátora. Ten ako prvý medzi rovnými a štatutár mesta, politicky zodpovedá za všetky výstupy a výsledky.

A na tie by sme mali byť fakt náročný .

Dôležité strategické dokumenty pre chod mesta sa vypracúvajú pro forma, po termínoch, ako reakcia na občiansky tlak, či tlak externých organizácií. A aj tie dokumenty zväčša si dáva úrad vypracovať externe… A potom sa založia do skrine a ich plnenie ide do stratena. Dlhodobé problémy sa riešia až na tlak verejnosti.

Jeden z viceprimátorov je rád, že mohol v rámci svojho pôsobenia vo funkcii, 4 hodiny rokovať o téme nájomného bývania, ktorú doteraz 10 rokov nikto poriadne neriešil. Rokoval po občianskom tlaku. Zhodnotil, že aj iné obce majú rovnaké problémy. Uniklo mu, že iné obce už majú aj výsledky. Banská Bystrica žiadne.

Ďalší viceprimátor sleduje videá „opozičnej“ poslankyne, dobre sa cíti v téme výsuvných stĺpikov v pešej zóne na námestí, ktoré od roku 2018 ešte stále nie sú funkčné , tento krát kvôli káblu na internet. Aj naďalej sú ohrozovaní chodci a čašníci. Téma sa rieši po tlaku občanov. Profesionálne pôsobí aj v téme parkovania a rezidenčných zón, ktorých praktické dôsledky môžeme vidieť vo forme áut visiacich za nápravu na obrubníkoch tam, kde sa na zelená plocha v Podlaviciach zmenila na veselé parkovisko. Či ako autovrak, ktorý roky hnije na lukratívnej ploche, pretože ho ešte nik nezdedil. Vážne.

Ďalší skvelý „ aktuálny“ príklad výkonnosti mestského úradu – najnovšie vysvitlo, že úrad sa o majetok mesta začne starať až na podnet štátnych inštitúcií, ktoré upozornia, že na pozemku nás všetkých 10 rokov stojí nelegálne servis, ktorý ani náhodou neplatí nájom za užívanie mestského majetku a ešte vraj aj poškodzuje životné prostredie.

Naše „výkonné“ vedenie mesta sa pritom, práve v tomto období, keď sa finalizuje rozpočet mesta, stalo takými šťastlivcami, že im štátne inštitúcie na ochranu prírody, „vydupali“ do rozpočtu skoro milión euro ( presne 925 000 € !!!). Je to zákonné plnenie zo strany NDS za výrub stromov a poškodenie ekosystémov pod križovatkou v Šalkovej, v najstaršom chránenom území na Slovensku.

A aj tie peniaze im musel pripomenúť ďalší opozičný poslanec, podpredseda komisie životného prostredia. Keď oslovil prednostku, aby na tie najväčšie „darované“ peniaze v histórii mesta kvalitne dohliadla, tá sa pri tom tvárila tak ochotne, ako keď puberťák musí doma povinne umyť riady…

Pritom dlhodobo finančne a personálne poddimenzovaný ZARES, mestská organizácia, ktorá práve oslavuje 60 rokov existencie, vyhlásila tradičnú dobrovoľnícku zbierku, aby mali na výmenu gumených pásov na ratraku. Povedzme si úprimne, je to najtransparentnejší model financovania konkrétnej športovej činnosti, keďže nie všetci obyvatelia mesta sú bežkári. Ta istá organizácia sa stará o zeleň v meste. Jej stav a spokojnosť s kosením či výsadbou stromčekov hodnotia každý rok občania. A nie je to kladné hodnotenie. No vďaka za túto organizáciu, že ešte v tomto systéme dokáže akožtak fungovať.

 

Iné transparentné schémy financovania športu či kultúry nie sú. Neotvorili sa. Všetci visia na šnúrke od gatí primátora, ktorý podporí či nepodporí danú vec podľa svojho uváženia.

Vedenie mesta nemá pod kontrolou, už ani formálne, dopravný podnik mesta, ktorý už väčšinovo vlastní SAD Zvolen, a ktorému každý rok ide z našich daní cca 10 miliónov euro! Za takmer dva roky nedokázal dopravný podnik spraviť úradnú zmenu v orgánoch spoločnosti a zapísať do dozornej rady mestským zastupiteľstvom zvolenú ďalšiu opozičnú poslankyňu. Keďže dozorná rada je vplyvný kontrolný orgán akcionárov, radšej ani nehovorme o tom, že by mesto kontrolovalo férový chod tejto spoločnosti…

Dialóg ohľadom výstavby nadregionálneho významu – novej nemocnice, sa zredukoval na parkovanie. Nič z toho, v čom mal mestský úrad pomôcť pri riešení dopravy k nemocnici, nesplnil.

Pán primátor sa urazene ohradzuje voči kritike, schováva sa za úradníkov, štát, občanov, no odpočet jeho 10 ročnej práce za vysoko nadštandardnú mzdu, platenú z našich daní, sú len nejasné sľuby. Počujeme dekádu iba : …. nedá sa, uvidíme, robíme na tom, mimorozpočtové zdroje, vláda, plánujeme, bude, dakedy, som rád, teším sa… 10 rokov byť len rád, to nestačí.

Neviem, či je ešte na Slovensku nejaké iné krajské mesto, kde tak veľmi bije do očí fakt, ako to primátora nebaví a ožíva len pri súkromných projektoch s pochybnou minulosťou a zvláštnymi vlastníckymi vzťahmi. Neviem, kde je ešte taký nepomer medzi špičkovým manažérskym platom primátora, veľkými daňami a tak mizernými výsledkami za dekádu pôsobenia.

Veď to je v našej milovanej Bystrici tragické, toto všetko… Pevne verím že má na viac.

Autor blogu:

Tomas Kliment

Odborník v oblasti renovácie historických vozidiel. Fanúšik histórie, pamiatok a neúnavný zberateľ tém, ktoré sa týkajú stavu a tvorby vizuálneho a obsahového charakteru mesta a jeho fungovania. Nepriateľ gramatiky a byrokracie. Zdá sa, že všade bol, všetko vie, ale nie je tomu tak. Razí heslo: "keď neviem,tak sa opýtam." (Hlavne múdrejších od neho samotného. A tých je v jeho bezprostrednom okolí našťastie dostatok.)