1828352_robert-fico-andrej-kiskaZačal som písať v polčase prezidentských volieb, vtedy som hodnotil len prvý polčas. Mnohí boli prekvapení, porovnávali a hodnotili. Ako to dopadlo, kto a čím sa presadil a získal nečakané výsledky? Nechcem hodnotiť výsledok pána premiéra. Netajím, že ma potešil. Veľkým prekvapením a nielen pre mňa bol výsledok pána Radoslava Procházku. Zaujal hlavne tým, že postupne získaval viac a viac voličov a svoju kampaň premyslene gradoval. Keby bola kampaň ešte týždeň, tak by tento kandidát nielenže získal viac voličov, ale myslím, že by v prvom kole zvíťazil. S úspechom pána Andreja Kisku som počítal, aj keď s blížiacimi sa voľbami strácal podporu, chýbala mu ľahkosť a zjavne bol unavený. Pribúdali údery, s ktorými sa ťažko vyrovnával. Milan Kňažko, človek, ktorý ma vtiahol do politiky nesklamal, ale ani neoslnil. Predsa len, začal neskoro, spoliehal na nostalgiu generácie, ktorá aktívne zažila November. Ostatných nekomentujem, neboli zaujímaví. Ako volila naša Bystrica? Tak ako za ostatné prezidentské voľby, nesklamala a neskĺzla k podpore populizmu. Krátky exkurz do histórie hovorí, že v roku 2004 v prvom kole zvíťazil Eduard Kukan, pani Iveta Radičová v roku 2009 zvíťazila v obidvoch kolách a výsledok v tomto roku máme v živej pamäti.

Je nedeľa, skoré ráno a je dobojované.  Už 2. marca som vyslovil verejnú podporu Andrejovi Kiskovi. Niekoľko mesiacov som pozorne sledoval vyjadrenia a hlavne správanie kandidátov. Zvažoval som nastavenie spoločnosti, dlhodobé trendy a úvahy som premenil na uvedené rozhodnutie. Odhadol som, že pán Kiska zvíťazí v pomere 60:40. Dnes nadránom mám radosť, že som nielen uhádol, nielen že som správne precítil náladu voličov, ale hlavne, mám radosť, že hrozby, ktoré sa rodili v posledných dňoch nezabrali. Veľmi som sa obával, že kupovaním hlasov budú voľby znehodnotené a nezvíťazí najlepší.

Čím to, že to takto dopadlo? Uplynulé hodiny potvrdili, že nie je všetko tak poškodené a zdeformované, ako často hovoríme. Verejnosť stále vníma a porovnáva reči a skutky. Je vytrvalá, dáva šancu všetkým, ktorí sľubujú, ale nie na veky. Žijeme zvláštnu dobu, keď politici strácajú fazónu, niektorí sa stávajú smiešnymi a prestávajú vnímať reflexiu spoločnosti. Sú ako figúrky, ktoré sa pohybujú vo vlastných schémach, nehľadiac na to, či je to poctivé, potrebné a pravdivé. Pred pár dňami som napísal – „Od roku 1992 poznám pána Róberta Fica. Andreja Kisku spoznávam pár týždňov, stále ho nepoznám. On však prináša nádej, ktorú u prvého kandidáta už nevidím.“ Neskromne tvrdím, že toto rozhodlo. No a nezabúdajme na skutočnosť, že za neúspechom nie je len sám Róbert Fico. Kvapku po kvapke do pohára horkosti prináša každý, kto reprezentuje vládny SMER, teda aj poslanci na miestnej a regionálnej úrovni. Ich správanie, presadzovanie divných a pre mesto škodlivých riešení a hlavne nezáujem popasovať sa s vážnymi témami, neprináša bezhraničnú podporu voličov.

Vráťme sa k nám do mesta, ponúka sa paralela. Pán Peter Gogola pred štyrmi rokmi tiež dominoval, zvíťazil s obrovským náskokom. Prinášal niečo, po čom prahlo naše mesto. Bol mladý, prišiel s pokorou a dojemným príbehom, bez straníckej minulosti a hlavne s myšlienkou transparentnosti a prebudenia dnes už legendárneho zdochnutého psa. Prinášal nádej, ktorá v meste pomaly umierala. Tiež veľa nerozprával, ale ani veľmi nebolo treba. Či splnil svoju misiu nechávam na voličov, je ešte čas.

Dnes sa nesmierne teším a verím, že pán Andrej Kiska naplní predstavy mnohých z nás, ktorí sme ho volili.

30. marec 2014, 01:42 hod.

Autor blogu:

Martin Baník

Banskobystričan.