Plagat_BBS_2014Banskobystrická stopa by sa mala konať už počas nasledujúceho víkendu, Biela Stopa o týždeň na to. Kopce nad Banskou Bystricou sú ale bez snehu a bežkári majú lyže stále odložené.

V Českej republike už pre takmer nulovú snehovú pokrývku museli zrušiť slávnu Jizerskú 50-tku, ktorá sa mala konať počas tohto víkendu. Na slovenských kopcoch situácia veľmi iná nie je a v najbližšom čase zrejme ani nebude.

Športové združenie Non-stop beh, Mesto Banská Bystrica a obce Králiky, Malachov a Horné Pršany pripravujú aj tento rok ďalší ročník tradičnej Banskobystrickej stopy. Príroda je zatiaľ nekompromisná a tieto preteky zrejme v pôvodne plánovanom termíne, 18. januára, na Horných Pršanoch neodštartujú. O zrušení alebo presune termínu preteku rozhodnú organizátori počas týždňa (viď. aktualizácia nižšie). V uplynulých rokoch tieto preteky viackrát ovplyvnilo počasie. V rokoch 2010 a 2011 sa neuskutočnili vôbec, v posledných dvoch rokoch bolo ale počasie priaznivejšie.

Len mierne lepšia situácia je na Skalke. Kremnická Biela Stopa, ktorá je zároveň majstrovstvom Európy diaľkových behov na lyžiach, by sa mala uskutočniť v termíne od 24. do 26. januára.

plagat-bs-14Pod vysielačom Suchá hora nadšenci ešte počas decembra zvážali všetok sneh z okolia na tamojší bežecký okruh, a tak sú tu doteraz aspoň čiastočne vhodné podmienky na tréning bežeckého lyžovania. To by však na samotné preteky nestačilo. Príroda musí aj tu pomôcť.

Sneženie by do nášho regiónu mohlo prísť počas nasledujúceho víkendu, lenže teploty sa budú pohybovať stále len nebezpečne okolo bodu mrazu a mierne nad ním. Zostáva veriť, že v Kremnických vrchoch sa to prejaví vo forme sneženia.

Na príchod snehu netrpezlivo čakajú aj organizátori Európskeho šampionátu psích záprahov organizácie FISTC na stredných a dlhých tratiach, ktoré sa majú uskutočniť na Králikoch a tratiach čiastočne lemujúcich Banskobystrickú stopu, a to už v dňoch 13. až 16. februára.

Aktualizácia 14.1.2013 – Organizačný výbor Banskobystrickej stopy rozhodol o preložení podujatia, ktoré sa malo konať pôvodne 18. januára. Náhradný termín bude určený podľa snehových podmienok.