Už v utorok 15. februára sa v Športovej hale na banskobystrických Štiavničkách uskutoční 28. ročník populárnej, a medzi skokanmi do výšky vo svete obľúbenej, Banskobystrickej výškarskej latky. Organizátori môžu pre naďalej trvajúce protipandemické opatrenia počítať s účasťou 250 priaznivcov.

Oproti minulým rokom je termín 28. ročníka posunutý o pár dní, teda na polovicu februára. Organizátori to odôvodnili tým, že výškari ešte neboli v čase minulých ročníkov rozoskákaní a svoju rolu zohralo aj posunutie Majstrovstiev sveta v Belehrade. Chceli tak vyjsť v ústrety výškarom a výškarkam, ktorí by tak mohli predviesť v Banskej Bystrici ďalšie fantastické výkony.

Aj 28. ročník Banskobystrickej latky ponúkne opäť azda najznámejšie mená tejto disciplíny. Na Slovensko zavíta olympijská víťazka a dvojnásobná šampiónka Banskobystrickej latky Maria Lasickien, ktorá sa pod Urpínom predstaví už po štvrtýkrát. Jej súboj s olympijskou bronzovou a vlaňajšou hviezdou latky Jaroslavou Mahučichovou bude vrcholom podujatia. Na štarte nebudú chýbať ani Britka Emily Borthwicková, Marija Vukovičová z Čiernej Hory a skúsená Bulharka Mirela Demirevová, ktorá vybojovala na OH 2016 striebro. Celkovo bude v 11-člennom štartovom poli až osem finalistiek posledných OH. Kvalitu podľa organizátorov dokumentuje aj fakt, že najhorší osobný rekord spomedzi štartujúcich je 195 cm.

Nemenej zaujímavá bude mužská súťaž, ktorej najväčšou hviezdou bude Kórejčan Woo Sang-Hyeok. Ten len nedávno posunul národný rekord na jednotkový výkon roka na svete 236 cm. Rovnako skvelú formu má aj všestranný skokan (olympijský finalista 2021 v diaľke a vo výške) JuVaughn Harrison z USA, ktorý si tiež na Morave minulý víkend zlepšil halové maximum na 232 cm, a tiež aj víťaz „latky“ z roku 2020 Kubánec Luis Enrique Zayas (v roku 2022 zatiaľ 230 cm). Rovnako už v tomto roku skočil 230 cm aj skúsený Ukrajinec Andrij Procenko s maximom 240 cm. Predstaví sa aj japonský rekordér Naoto Tobe, ktorý vyhral BBL v roku 2019 (jeho národný rekord má hodnotu 235 cm). Skvelým obohatením štartovky je Rus Iľja Ivaňuk s osobným rekordom 237 cm, bronzový z MS 2019 a ME 2018. Celkovo sa predstaví deväť skokanov s osobným rekordom 230 cm a viac.

Program tradičného podujatia štartuje o 17-tej hodine súťažou mužov. Ženská súťaž je naplánovaná na 19.00 h.

Predaj vstupeniek prebieha opäť v hlavnej budove Vojenského športového Centra Dukla na Hutnej ulici 3, a to v časoch od 6:30 do 12:00 h a od 12:30 do 14:00 h. Cena vstupenky sa vyšplhala na 18 eur.