Región stredného Slovenska je priam stvorený pre prácu pilčíka. Stačí si spomenúť na trilógiu Juraja Jakubiska Nevera po slovensky, ktorá sa nakrúcala v okolí Čierneho Balogu a celá sa točila okolo práce ľudí v lesoch. Aj v našom okolí pracuje veľa pilčíkov, a možno ani netušíte, akí sú dôležití. Drevo predsa patrí k základným surovinám, ktoré pre život potrebujeme. Práca v lese je krásna, príjemná, no môže byť aj nebezpečná. Zamedziť preto zraneniam by malo byť v záujme akéhokoľvek pilčíka či firmy, ktorá ho zamestnáva.

Kvalitné topánky a ochranné pomôcky

Ochrana očí, tváre či rúk je pri práci pilčíkov samozrejmosťou. Pozitívne je, že so sprísňujúcimi sa pravidlami bezpečnosti pri práci ubúda vážnych úrazov v tomto remesle. Ak teda chcete byť pilčíkom, čo na to potrebujete? Určite ochranné okuliare, aby vás do oka nezasiahol žiadny úlomok dreva. A takisto aj ochranné rukavice, aby ste v prípade porezania sa neprišli o celý prst. A potom sú tu pilčícke topánky, ktoré sú špeciálne určené na prácu pilčíkov.

V čom sa líšia pilčícke topánky?

Pilčík sa pri práci musí spoľahnúť na silný postoj a stabilitu, aby sa za žiadnych okolností nepošmykol a neprivodil si riziko zranenia. Špeciálne pilčícke topánky sú oproti „klasickej“ pracovnej obuvi tuhšie, sú vybavené oceľovou stielkou v podošve a bezpečnostnou tužinkou na vrchnej strane. Táto bezpečnostná tužinka chráni pilčíka pred porezaním sa. Dá sa povedať, že pilčícke topánky sú pri tejto práci absolútne nevyhnutné.

Prevencia je lepšia než následné problémy

Je určite lepšie, ak pilčík trochu zainvestuje do prevencie a bezpečnosti, než by mal potom znášať následky zranení. Kvalitné pilčícke topánky typu Logger sú bezpečné, ale zároveň ponúkajú dostatočný komfort, takže v nich môžete pokojne stráviť aj celý deň v práci. Ak ste pilčík a zaujali vás takéto topánky, dajú sa rýchlo a bez problémov kúpiť prostredníctvom internetu.