V prvú júnovú sobotu sa v Banskej Bystrici uskutoční štvrtý ročník benefičného metalového festivalu Angelus Fest. Headlinermi festivalu sú kapely Juodvarnis, Six Degrees Of Separation či Abstract.

Uplynulé tri ročníky Angelus Festu sa konali na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika. Tento rok sa festival pôvodbe mal uskutočniť v záhrade Vily Dominika Skuteckého, no kvôli nepriznivej predpovedi počasia sa Angelus Fest 2024 presúva do Domu kultúry v Podlaviciach, kde metal bude znieť v sobotu 1. júna 2024 od 13.00 h. Podujatie otvorí o 13.15 h koncert levickej kapely Scelleus a ako posledná vystúpi od 21.10 h česká kapela Six Degrees Of Separoations.

Tak ako je pri koncertoch pod hlavičkou „Angelus“ už zvykom, jeho organizátori venujú aj teraz celé vyzbierané vstupné na dobročinné účely. Podporia tým nákup prístroja (inštrumentária pre rigídnu bronchoskopiu), slúžiaceho na diagnostiku a liečbu ochorení centrálnych dýchacích ciest v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

PROGRAM

Scelleus (SK)

13.15 – 13.55 h

„Veľmi nás teší, že máme možnosť zahrať si práve na tejto dobročinnej akcii. Od našej kapely môžu fanúšikovia čakať poriadnu nálož progresívneho metalu. Najnovším prínosom kapely sa v novom roku stal gitarista Martin Javorek. Bicie nástroje drží pevne v rukách mladý a zapálený bubeník Richard Szirmai. Basové tóny rozoznieva Marcel Klein a, samozrejme, spev je doménou našej stálice, growlerky Mirky Kunertovej. Môžete sa tešiť na naše staršie skladby, ale aj na nové veci,“ pozývajú na koncert členovia levickej kapely Scelleus.

Kazostroj (SK)

14.15 – 14.50 h 

„O Slovensku sa hovorí, že sme krajina zbierok a keď už to tak má byť, tak nech to robíme porádne. Kto môže, nech príde, pretože ako vravela pani Zajačica v Peppa Pig, je to na dobrú vec! Ďakujeme za pozvanie, tešíme sa na vás,“ odkazuje Maroš z kapely Kazostroj z Bánoviec nad Bebravou, ktorej hudobným štýlom je temnopank.

Sektor 20,0 (SK)

15.10 – 15.50 h

Žilinská kapela Sektor 20,0 ktorá vznikla v roku 2012, aktuálne hrá v zostave Andrej (bicie), Bugi (basa a spev) a „kapelník“ Andrej (gitara a spev). Tvorbu kapely už od jej vzniku ovplyvňuje najmä punk, no nájdu sa v nej aj prvky metalu a hardcore.

Down To Hell (SK)

16.15 – 17.00 h

Po prvý raz sa na Angelus Feste predstaví skupina Down To Hell. Táto metalová „banda“ z Malaciek hrá melodický/symfonický black metal. Hudbu majú postavenú na kontrastoch, ako v speve (mužský scream/growl, ženský clean vocal), tak aj vo zvuku nástrojov či v samotných textoch písaných formou príbehov.

Eufory (SK)

17.20 – 18.05 h

Heavy/power metalová päťčlenná formácia Eufory priletí do Bystrice z Martina. Gitarový dvojzáprah, pumpujúca bassa, spev siahajúci od temných tónov až po nebeské výšiny, to všetko poháňané dravým motorom za bicími… nezastaviteľná Mia Hodoňová. Kapela v roku 2023 vydala v poradí tretí štúdiový album s mystickým názvom Fifth Dimension, ktorý žne úspechy doma aj v zahraničí. V závere roka došlo aj k obmene na poste frontmana a za mikrofón sa postavil talentovaný Marek Milo.

Abstract (SK)

18.30 – 19.20 h

„S Abstract sme hrali už na prvom ročníku Angelus Fest a myšlienka tohto festivalu sa nám veľmi zapáčila. Jednoznačne treba pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Keď sme boli oslovení hrať aj na tomto ročníku, tak sme ponuku bez váhania prijali. Chalani, ktorí festival organizujú, sú nielen našimi dobrými kamarátmi ale aj skvelými organizátormi. Na vystúpenie na Angelus Feste sa špeciálne pripravujeme, naši fanúšikovia sa môžu tešiť, pretože predstavíme ďalšie nové skladby z pripravovaného albumu a takisto aj nový pódiový vizuál. Názov nového albumu prezradíme na koncerte,“ hovorí Lego, líder banskobystrickej kapely Abstract.

Juodvarnis (Litva)

19.50 – 20.40 h

Príbeh litovskej dark metalovej kapely Juodvarnis sa začal písať v roku 2011. Vo svojej hudbe spája rôzne vplyvy, od melódií inšpirovaných ľudovou hudbou až po ničivú temnotu black metalu. Jedinečný zvuk kapely sa spája s lyrikou, ktorá odhaľuje najtemnejšiu ľudskú povahu a znepokojujúci a neustále sa meniaci svet okolo nás. Juodvarnis príde do Banskej Bystrice po sérii koncertov v Poľsku a pozvanie kapely na Angelus fest je stručné ale výstižné: „Pozývame vás všetkých na Angelus Fest 2024. Urobme z neho udalosť, na ktorú sa nezabúda.“

Six Degrees Of Separation (ČR)

21.10 – 22.00 h

Kapela Six Degrees Of Separation sa pohybuje na scéne od roku 1996, v súčasnej zostave hrá od roku 2024. Na konte má sedem albumov a momentálne sa nachádza vo víre príprav nasledovníka albumu Old Dogs z roku 2020. Na koncerte v podlavickom kulturáku kapela zahrá skladby z väčšiny svojich albumov.

Štvrtý ročník dobročinného podujatia Angelus Fest sa uskutoční v sobotu 1. júna 2024 od 13.00 h v Kultúrnom dome v Podlaviciach. Vstupné je od 20 € (kto chce, môže zaplatiť aj viac). Sledujte profil na sociálnej sietiwebovú stránku festivalu.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, granty poskytli Nadácia SPP a 365.nadácia, sponzorsky prispela firma Parapety BB SK, s.r.o. a Pivovar Urpiner.