Tretia májová sobota priniesla už 8. ročník Behu na Urpín. Banskobystričania i cezpoľní si tak mohli znovu zmerať svoje sily v zaujímavom a bežecky atraktívnom preteku.

Bežcom počas preteku počasie prialo. Ráno bolo síce mierne zamračené, ale už v čase hlavného programu slnko príjemne hrialo. Podujatie odštartoval viceprimátor Banskej Bystrice, a neskôr ho podporil svojou účasťou aj Ján Nosko, ktorý sa pričinil aj o finančnú podporu.

Aj napriek veľkej konkurencii okolitých bežeckých podujatí bojovalo o umiestnenie približne 200 bežcov, čo je stabilná účasť tohto behu. Traťoví rekord na 10 kilometrov dokázala prekonať slovenská špička v horských behoch Peter Fraňo, ktorý zaznamenáva úspechy aj na medzinárodných podujatiach. Lepší čas sa dosiahol aj v ženskej kategórii, kde najrýchlejšie do cieľa dobehla Katarína Paulíniová. Kompletné výsledky sú dostupné online.

Akcie sa zúčastnil aj Ján Pockľan, ktorý je uznávaný veterán medzi bežcami v Banskobystrickom regióne. Ten si podujatie pochvaľoval a bol spokojný hlavne s dobre umiestnenými orientačnými prvkami v teréne. Obrovskou výhodou akcie je to, že je určená pre celú rodinu. Každý člen rodiny, deti aj rodičia, si tak môže príjemne vyplniť sobotňajšie popoludnie a urobiť niečo pozitívne pre svoje zdravie. Podujatia prebiehajúce v deň pretekov v okolí – či už hokejová fanzóna alebo Deň rodiny navyše pridali behu na diváckej kulise.

“Moje pocity sú veľmi dobré, som spokojná s organizačným tímom. Pravidelnosť tohto preteku nám značne uľahčuje organizáciu, pretože už máme veľmi veľa vecí vychytaných. Všetko dobre klapalo, od rannej registrácie až po upratovanie odpadkov na záver. Chcela by som poďakovať všetkým organizátorom, mestským policajtom, bežcom, ktorí sa podieľali na tom, aby akcia mohla prejsť hladko. Spätná väzba bola veľmi príjemná, hlavne od ľudí, ktorí sa zúčastnili prvýkrát. Výzva do ďalšieho roka je lepšie skonsolidovať okolité akcie, aby sme si tak zbytočne nekonkurovali v jeden deň,” priblížila organizátorka Katarína Belicová s tým, že ju mrzí rozdrobenosť bežeckej komunity popri boome takýchto podujatí, ktoré sa v regióne organizujú.