Odkedy sa v našom slovníku udomácnilo slovo kríza, nebýva bežným javom vznik nových obchodných prevádzok, či iných podnikateľských aktivít. Spolu s krízou nám do životov vstúpilo šetrenie a uskromňovanie sa.

bbbauV čase krízy sa mení správanie spotrebiteľov a svoje výdavky na reklamu a marketing optimalizujú aj firmy. Napriek nepriaznivým vonkajším podmienkam, sa však v Banskej Bystrici udeje niečo neobvyklé. Veď stavať, rekonštruovať, či zariaďovať svoje príbytky je pre ľudí prirodzenou a samozrejmou súčasťou života.

V dňoch od 9. do 11. mája si nielen Banskobystričania, ale aj návštevníci zo širšieho okolia budú môcť prezrieť najnovšie a najzaujímavejšie produkty pre stavebníctvo a bývanie. Progresívne ekonomické aj ekologické riešenia pre domy, byty, záhrady, odborné poradenstvo, možnosti a spôsoby financovania  výstavby, či prestavby – to všetko bude témou jarnej výstavy.

O tom, čo prinesie regionálna stavebná výstava BB BAU vystavovateľom a návštevníkom hovoríme s marketingovou manažérkou Janou Leškovou.

Neobávate sa rizika „rozbehnúť“ novú výstavu v súčasnom ekonomicky nie veľmi priaznivom období?

Nebude to ľahké, ale našli sme niekoľko presvedčivých dôvodov prečo do toho ideme. Život beží ďalej bez ohľadu na to, či sú časy dobré alebo zlé. Nemôžeme sa uzavrieť a čakať, kedy kríza skončí. Ľudia možno obmedzia luxusné dovolenky, odložia kúpu nového auta, ale jesť a niekde bývať musia nepretržite. V prípade základných potrieb sa nedá riešenie odkladať na neskôr.

Dýchať, žiť a stavať – s takýmto sloganom sme sa pustili do príprav nového podujatia. Aj keď musím pripomenúť, že nezačíname úplne na „zelenej lúke“. Banskobystričania boli viac ako 15 rokov zvyknutí, že v ich meste uskutočňujú výstavy s rôznou tematikou. Vlani bola táto kontinuita po prvýkrát prerušená a povedali sme si, že by bola veľká škoda, nechať tradíciu zaniknúť.

Ako hodnotíte súčasný stav slovenského stavebníctva?

Za posledných 20 rokov sme svedkami prudkých zmien takmer vo všetkých oblastiach. Nie je tak dávno, keď obrovský stavebný boom spôsobil, že mnohé stavebné materiály sa stali nedostatkovým tovarom a boli časy, keď zohnať kvalitného majstra-stavbára bolo rovnako komplikované ako dostať sa k dobrému zubárovi, či chirurgovi. Momentálne je situácia na trhu so stavebnými materiálmi mimoriadne priaznivá pre všetkých, ktorí potrebujú aktuálne riešiť svoje bývanie. Dnes si môžete vyberať zo širokej ponuky a za veľmi dobré ceny dostanete aj tie najkvalitnejšie a  najdokonalejšie kúsky. Veľké množstvo moderných, ekologických a vysoko sofistikovaných stavebných materiálov, technicky dokonalé prístroje a zariadenia, nekonečná ponuka dizajnov a farieb. Niekedy ani nie je v ľudských silách vybrať si to najvhodnejšie riešenie! A práve preto sme presvedčení, že dozrel čas na priame stretnutie s odborníkmi, zástupcami výrobcov, ktorí nám pomôžu zorientovať sa v ponuke.

Takže BB BAU bude prehliadkou technických a technologických noviniek, ale povráva sa, že aj „fachmani“ dostanú priestor, predviesť svoje schopnosti …

Uvedomujeme si, že v súčasnosti nie je ľahké presadiť sa na trhu práce, roboty je menej a kvalitných majstrov je odrazu dostatok. Mnohí vyškolení dodávateľskými firmami ale aj dlhoročnou praxou dnes dokážu urobiť naozaj „krásnu robotu“. Veríme, že nájdeme dosť tých, ktorí predvedú svoje profesionálne majstrovstvo v novej zábavno-súťažnej stavbárskej show STAVPARÁDA. Nebudem prezrádzať, aké disciplíny sme pre súťažiacich pripravili, ale odmenou budú nielen hodnotné a motivačné vecné dary, ale aj uznanie divákov. STAVPARÁDA je sprievodným podujatím výstavy BB BAU a očakávame, že prinesie rešpekt súťažiacim a výbornú zábavu návštevníkom. Na STAVPARÁDU sa veľmi tešíme už teraz.

Na Slovensku sa koná viacero stavebných výstav. Neobávate sa konkurencie?

V žiadnom prípade. Z pohľadu návštevníka môže byť práve menšia výstava užitočnejšia a príjemnejšia. Ponuka vystavovateľov v prípade BB BAU bude lepšie zohľadňovať ich potreby a pobyt na výstavisku nebude taký únavný. Pre vystavovateľov je zas nový koncept výstavy nemej finančne náročný a aj menšia regionálna výstava môže priniesť zaujímavý ohlas.

Banská Bystrica má dobré podmienky pre rozvoj cestovného ruchu, má krásnu prírodu, slušnú infraštruktúru. V tomto momente je veľmi potrebné, aby z kalendára podujatí „nevypadli“ výstavy, ktoré vytvárajú priestor nielen pre dôležité obchodné stretnutia, ale aj na neformálne príjemné kontakty. Veríme, že BB BAU bude dôvodom navyše, prečo sa do Banskej Bystrice v máji oplatí prísť.

Celkom bežné nebude ani miesto konania výstavy.

Banská Bystrica nemá v súčasnosti žiadne výstavisko a ani vhodný multifunkčný priestor. Zimný štadión je v tejto chvíli najlepším riešením, aj keď sme limitovaní veľkosťou hracej plochy. Našťastie máme dve haly a možnosti parkovania v okolí areálu sú tiež celkom dobré. Veľkolepé expozície divákom nepredvedieme, ale bude to takzvaná  smart výstava – malá, šikovná a hlavne užitočná. Veríme, že príjemná atmosféra a zábavný sprievodný program vyvážia chýbajúcu pompéznosť. Naším cieľom je dosiahnuť, aby sa aj vystavovatelia aj návštevníci cítili príjemne a aby sa na stretnutie do Bystrice radi vracali.