Jeden z najstarších multižánrových festivalov na Slovensku – banskobystrický Barbakan – ponúkne už tradične popri koncertoch aj rozmanitý nehudobný program. A nie je žiadnym prekvapením, že opäť to všetko odštartuje výtvarný projekt – provokačný, angažovaný a rozhodne súčasný.

Festival otvorí 17. októbra o 19:00 v Záhrade predstavenie maliarskeho projektu s názvom Útok barbarov ateliéru STARTUP FVU AU pod vedením vedúceho ateliéru Jána Triašku. Pôjde o veľkorozmernú maľbu na plátne, ktorá bude reflektovaním súčasných spoločenských reálií konfrontovať obyvateľov mesta so súčasným umením.

Hneď na druhý deň bude festival pokračovať filmovým programom. V Kine Múzeum SNP si návštevníci budú môcť pozrieť slovenskú drámu Out, ktorú ocenili na prestížnom MFF v Cannes a tiež krátkometrážny animovaný film Žltá režisérky Ivany Šebestovej. K filmom sa Barbakan vráti aj 20. októbra, kedy sa Farhof stane dejiskom Noci najsilnejších hororových filmov. Postará sa oň skúsený filmoholik a šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný. Filmu bude patriť aj samotný záver Barbakanu. V nedeľu 22. októbra totiž festival v Kine Múzeum SNP uzavrie projekcia drsnej drámy Špina Terezy Nvotovej.

Literatúra, neboj sa, nezabudli sme ani na teba, aj keď bude to literatúra iná, bude to slam poetry. Ak ste o tomto výraze doteraz nepočuli, vedzte, že ide o improvizovanú súťaž, kde sa bojuje slovami a kde víťazí slovný ekvilibrista, ktorý u divákov zaboduje tými najlepšími autorskými textami. Vzhľadom na to, že bratia Česi sú v slam poetry o čosi ďalej, budú hosťami tejto bystrickej edície vo Farhofe práve oni.

Básnický free style v netradičnom prednese autorskej poézie s využitím prvkov divadla a performancie predvedú Elena Pecenová – poetka, maliarka a performerka s hlbokými rytmickými básňami, ktoré sú priesečníkom poézie a slamu – a Shylock – jeden z najmladších českých slamerov a básnik, ktorý sa do finále majstrovstiev 2016 dostal len niekoľko mesiacov po tom čo začal slamovať.

Len pre doplnenie, o hudobný program sa na tohtoročnom Barbakane v Banskej Bystrici postarajú 20. a 21. októbra už skôr avizované kapely Sto múch, Saténové ruky, Medial Banana a Trucki. Festival zavíta aj do Bratislavy, kde sa v tamojšom Nu Spirit Clube predstaví 19. októbra americký producent Deadelus s hosťujúcim Jimmym Pé a projektom Isama Zing Jonatána Pastirčáka.

Vstupenky na bystrickú časť Barbakanu sa predávajú na stránke www.ticketlive.sk, lístky na vystúpenie Daedelusa si záujemcovia môžu kúpiť na www.interticket.sk od 6 eur. Viac info o festivale je na stránke www.barbakanfest.sk a na jeho facebookových stránkach.

PROGRAM BARBAKANU 2017:

17.10. Predstavenie projektu Útok Barbarov – Záhrada, BB
18.10. Projekcie filmov Out a Žltá – Kino Múzeum SNP, BB
19.10. Deadelus (USA) + Jimmy Pé, Isama Zing – Nu Spirit Club, BA
20.10. Koncerty Sto múch + Medial Banana – Záhrada, BB
20.10. Noc najsilnejších hororových filmov P. Konečného+DJs – Farhof
21.10. Koncerty Saténové ruky + Trucki – Záhrada, BB
21.10. Slam poetry+DJs – Farhof
22.10. Projekcie Filmu Špina – Kino Múzeum SNP, BB