Jeseň v Banskej Bystrici sa tento rok sfarbila do „festivalova“. Koncom septembra to bol festival Leto v Háji, v týchto dňoch vrcholí Bábkarská Bystrica, no a budúci týždeň bude patriť multimediálnemu festivalu Barbakan 2012. Jeho už 18. ročník sa začína v stredu 10. októbra a počas piatich dní (do 14. októbra) prinesie skutočne bohatú a kvalitnú nádielku filmového, hudobného a výtvarného umenia.

Záber z iránskeho filmu Krajina šťastia.

Osemnásty filmový Barbakan tento rok, okrem iného, uvedie aj výber jedinečných snímok z iránskej kinematografie. Sú to snímky s vysokou výpovednou hodnotou a mnohé boli ocenené na svetových filmových festivaloch. Ako uviedol riaditeľ festivalu Miro Lánik (OZ Vresk Factory): „Bude to sedem mimoriadne kvalitných diel, spojených pod hlavičkou sekcie Fokus na iránsku kinematografiu. Zostavovateľom sekcie je Mehdi Naderi, iránsky režisér, scenárista a producent, ktorého snímku Zbohom, Bagdád (Bedrud Baghdad, 2010) premietol Barbakan vlani, spolu s Mohammadom Atebbaiom, zakladateľom významnej distribučnej spoločnosti Iranian Independents.“

Filmovou senzáciou bude nesporne aj profil významného poľského režiséra Marcina Wronu. Sekcia Domáca úroda obsahuje to najlepšie, čo za posledné obdobie vzniklo na slovenskej filmovej scéne a v sekcii Ozveny filmových festivalov diváci uvidia filmy z najväčších festivalov na Slovensku a v Česku. Iste zaujme aj filmová sekcia Ženy v ozbrojení, ktorá predstaví snímky Muži, ktorí nenávidia ženy (Män som hatar kvinnor, r. Niels Arden Oplev, 2009), švédsko-dánsko-nemecko-nórsku adaptáciu románu Stiega Larssona, ďalej western Skutočná guráž (True Grit, r. Ethan a Joel Coenovci, 2010) a akčný triler Hanna (Hanna, r. Joe Wright, 2011).

Významný poľský režisér Marcin Wrona.

Samozrejme, bude sa aj súťažiť – 15 krátkych filmov z celého sveta sa pred medzinárodnou porotou bude uchádzať o Cenu portálu FILM Press v hodnote 600 eur a o Cenu divákov.

Hudobná časť festivalu aj tohto roku ponúkne rozmanité žánre. Koncertovať sa bude v známom banskobystrickom Klube 77 a v Centre nezávislej kultúry Záhrada. Napríklad štvrtkový večer (11. október) bude patriť slovenským skupinám Zlokot, The Cubes a maďarskej skupine Volkova Sisters. Ženské trio The Cubes predstavuje prapočiatok nového hudobného žánru na Slovensku s názvom „kockatý punk“. Ich piesne sú zámerne minimalistické a priamočiare. Kapelu tvoria Jana a Petra Humeňanské a Katka Knechtová, netradične za bicími.

Pohodový a sympatický Taylor McFerrin z Brooklynu.

Na Barbakane 2012 ďalej vystúpia – slovenská kapela Vetroplach, skvelý Kubo Ursíny & Provisorium, pohodový a sympatický Taylor McFerrin z Brooklynu (inak syn slávneho Boba), banskobystrická kapela Plastic Swans, Got Blue Balls zo Sliača, Please the trees z Čiech, slovenský elektronický avantgardista Herzog Herzog, inovačnú a pestrú elektronickú hudbu rozbalí Drums of death z Londýna (alter ego producenta Colina Baileyho)… Zo sprievodných podujatí spomenieme výstavu Z druhej ruky autoriek Marianny Mlynáričkovej a Nory Ružičkovej v Bethlenovom dome na Dolnej ulici (do 11. 11. 2012). Kurátorkou výstavy je Zuzana Majlingová.

Festival Barbakan 2012 vystihuje televízny spot so sloganom More zážitkov, ktorý režíroval mladý slovenský režisér Marek Janičík, autor úspešných filmov Sizyfos, Drážky Humoru a najnovšieho počinu Kino svet.

A teraz zbystrite pozornosť! V spolupráci s Agentúrou VRESK, ktorá je organizátorom festivalu, sme pre vás pripravili súťaž o jednodňové vstupenky na filmovú časť Barbakanu 2012. Na každý festivalový deň dve celodenné filmové vstupenky, ktoré vám umožnia bezplatný vstup na všetky filmové projekcie daného dňa. Súťažiť začneme už v stredu. V hre budú vstupenky na otvárací film festivalu  Ony (Elles, Malgorzata Szumovska, Francúzsko/Poľsko/Nemecko, 2011).

Festival Barbakan

Na tohtoročnom Barbakane vystúpi aj slovenská kapela Vetroplach.

Nekomerčný medzinárodný festival Barbakan je špecificky zameraný na prezentáciu európskej produkcie. Je to profesionálne podujatie, ktoré prináša na Slovensko kvalitnú súčasnú hudbu a súčasný film, doplnené o výraznú výtvarnú koncepciu prezentujúcu súčasnú výtvarnú tvorbu na Slovensku.

Organizátorom festivalu je Agentúra VRESK. Viac informácií o festivale nájdete na tejto stránke…