Otváracím ceremoniálom a projekciou filmu poľskej režisérky Malgorzaty Szumowskej Ony sa v stredu večer v Banskej Bystrici začal festival Barbakan 2012. Zajtra sa skončí. Máme teda pred sebou ešte dva dni nabité kvalitnou filmovou a hudobnou kultúrou. Napokon, ako na otvorení festivalu povedal jeho riaditeľ Miro Lánik: Barbakan je more zážitkov…

Dnes si rozhodne nenechajte ujsť atmosféru popoludnia v kinosále Pamätníka SNP, ktorú naplnia filmy slovenských autorov Mareka Šulíka  a Jana Bučka – Zvonky šťastia (o 14. hod.) a Jakuba Kronera – Lóve (o 16. hod.). Sú veci, ktoré nevieš, je názov iránskeho  filmu, ktorý je príbehom nočného taxikára Aliho. Jazdí ulicami Teheránu, stretáva sa s rôznymi ľuďmi… zaľúbi sa… (o 18. hod.). Filmová dráma Ony (Elles, Francúzsko/Poľsko/Nemecko, 2011) režisérky Malgorzaty Szumowskej zaujala už v prvý festivalový večer. Dnes o 20. hodine si ho môžu pozrieť tí, ktorí ho ešte nevideli, ale aj tí, ktorí by ho radi videli ešte raz. Oplatí sa…

No a ak chcete mať nepokojný spánok, nevynechajte ani film Muži, ktorí nenávidia ženy (r. Niels Arden Oplev,Švédsko/Dánsko/Nemecko/Nórsko). Tento viac ako dvojhodinový film je adaptáciou rovnomenného románu Stiega Larssona.

V kinosále Akadémii umení sú na pro grame filmy Mira Rema (od 18.30 hod.) a premieta sa aj v Záhrade – CNK (iránsky film Upršané dni o 15. hod.), kde bude tiež vyhodnotenie súťaže krátkych filmov (od 17. hod.).

V Klube 77 bude hosťom filmár Miro Remo, ďalší blok jeho filmov sa tu začína o 16. hod. Po ňom v klube privítajú šéfredaktora a zakladateľa najčítanejšieho a najstaršieho slovenského filmového portálu Kinema.sk Petra Konečného, ktorý bude hovoriť na tému „najzaujímavejšie svetové filmové a televízne reklamy“ (18. hod.). Potom už bude „77“ patriť hudbe. Od 22. hod. sa na pódiu vystriedajú Herzog Herzog – Peter Janovický a jeho súzvuk hudby a poézie, ďalej sympatický Taylor McFerrin z Brooklynu (USA) so svojím pohodovým muzicírovaním (áno, je synom legendárneho jazzmana Bobbyho McFerrina) a na záver to bude slovenská kapela Got Blue Balls, ovplyvnená rokenrolom, punkom aj bluesom.

Samozrejme, aj naša Záhrada ponúka na sobotu večer dobrú muziku. Vystúpia tam „domáci“ Plastic Swans, indie/alternatívna skupina, podmanivo zhudobňujúca verše veľkých básnikov (20. hod.), ako aj skvelý Kubo Ursiny s kapelou Provisorium (21.30 hod.).

V zajtrajšom programe (nedeľa 14. október) vás chceme upozorniť na blok slovenských animovaných filmov (od 13. hod. v kinosále Pamätníka SNP). V Záhrade sa budú premietať filmy Zlato a meď (Irán) o 15. hod. a eŠteBák (Slovensko/Česko/Poľsko) o 17. hod.

Zlatým klincom Barbakanu 2012 bude nový slovenský film Až do mesta Aš (o 15. hod. v Akadémii umení), ktorý Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala do boja o Oscara v kategórii najlepších cudzojazyčných filmov.  Celovečerný debut režisérky Ivety Grófovej, (film nakrúcala 6 rokov), je silný príbeh Dorotky z východného Slovenska, ktorá sa vplyvom vlastných životných rozhodnutí konfrontuje s realitou v najzápadnejšom kúte Čiech. Plná odhodlania a naivných dievčenských predstáv o novom živote nastupuje ako šička do malej továrne na česko-nemeckom pohraničí, v meste Aš. Sem sa zbiehajú z oboch strán ľudia, ktorí niečo hľadajú. Dievčatá, ktoré prichádzajú robiť šičky do továrne si chcú zabezpečiť dôstojný život a relatívne majetní Nemci lacnú zábavu. Všetko sa to mieša v akomsi Babylone jazykov a hodnôt, v ktorom sa búrajú prirodzené ľudské zábrany…

A nezabudnite ani na výtvarnú časť Barbakanu 2012. Výstavu s názvom Z druhej ruky s dielami autoriek Marianny Mlynarčíkovej a Nóry Ružičkovej  nájdete v Bethlenovom dome, kde si ju môžete pozrieť do 11. novembra.