Hokejisti Banskej Bystrice sa v piatok konečne vrátili do zápasového diania, keď v Detve vykorčuľovali na dohrávku 5. kola Tipos extraligy. Baranom sa podarilo strhnúť víťazstvo na svoju stranu v tretej tretine.

Prvá veľká príležitosť zápasu patrila domácim, ktorých mohol v 2. minúte poslať do vedenia Downing. Kanadský center však stroskotal na pozornom Vayovi. Po vzájomnom vylúčení Jendroľa a Winquista z úvodu 8. minúty hrali obe mužstvá vo štvorici. Táto situácia viac sedela baranom, ktorí sa na začiatku 9. minúty ujali vedenia. Tamáši poslal po súboji za domácou bránkou puk medzi kruhy, kde číhal úplne voľný Ďatelinka, ktorý nekompromisnou strelou z prvej prestrelil Sholla.

V 10. minúte mohli Bystričania zdvojnásobiť svoje vedenie, no Winquist v samostatnom úniku Sholla neprekonal a brankár Detvy musel vytiahnuť dobrý zákrok aj pri šanci Slobodu. Domáci pohrozili v 15. minúte, keď Valent zakončoval po prihrávke Askarova. Vyrovnať sa im však nepodarilo a zverenci Norberta Javorčíka tak vďaka presnému zásahu ich kapitána viedli po dvadsiatich minútach najtesnejším rozdielom.

Baranom sa na začiatku prostrednej časti hry podarilo ubrániť oslabenie troch proti piatim. Najväčšiu šancu v presilovke domácich mal aktívny Downing. Následne si v početnej prevahe zahrali aj hostia, no presilovku nevyužili a na jej konci sa podarilo uniknúť Viktorovi Fekiačovi, ktorý sa dostal až pred Vaya a presným backhandovým zakončením vyrovnal na 1:1.

Detva mohla zakrátko dokonca vyhrávať, no pri šanci Coxa sa predviedol brankár Vay. Domácim sa nepodarilo streliť vedúci gól ani počas ďalšej presilovej hry po faule hostí z 29. minúty. V 36. minúte musel brankár baranov Vay vytiahnuť ďalší skvelý zákrok pri ďalšej príležitosti Coxa. V 37. minúte na druhej strane zakončoval Lamper, Sholl puk vyrazil a gólman Detvy si poradil aj s dorážkou Winquista. Po dvoch tretinách tak platil nerozhodný stav 1:1.

Rozhodovalo sa tak v tretej tretine. V jej prvej polovici zaujala príležitosť Sojku a následná dorážka Luntera, Sholl však tentokrát za seba puk nepustil. Brankár Detvy sa zapotil aj pri príležitostí Výhonského zo 48. minúty. Po faule Sýkoru z 50. minúty hrali Bystričania v početnej prevahe, no druhý gól v nej ešte nepridali. Ten padol až 6 minút pred koncom, keď Biro prihrával Sojkovi do ľavej strany útočného pásma, útočník hostí našiel pred bránkou Faška-Rudáša a ten poslal puk za bránkovú čiaru.

Baranom sa podarilo domácim gólov odskočiť na konci následnej presilovky. Alex Breton zobral puk z vlastnej modrej čiary, šikovne sa zbavil dvoch domácich hráčov a individuálnu akciu zakončil nechytateľnou tvrdou strelou do pravého horného rohu Shollovej bránky. Stav 1:3 sa už tímu spod Urpína podarilo ubrániť až do záverečnej sirény. Hokejisti Banskej Bystrice tak majú za sebou úspešný návrat do extraligového diania.

Tipos extraliga – 5. kolo – Detva

HC 07 WPC Koliba Detva – HC ’05 Banská Bystrica 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Góly: 26. V. Fekiač (A. Nauš) – 9. Ďatelinka (Tamáši), 55. Faško-Rudáš (Sojka, Biro), 58. Breton.

HC 07 WPC Koliba Detva: Sholl (Petrík) – Turan, Golian, Rais, Lalík, Gachulinec, D. Jendroľ, Rymsha, F. Fekiač – A. Nauš, V. Fekiač, Žilka – Charbonneau, Čacho, Cox – Ščurko, Downing, Ľupták – Askarov, P. Valent, J. Sýkora.

HC 05 Banská Bystrica: Vay (Rabčan) – Drew, J. Brejčák, Žiak, Ďatelinka, Welsh, Breton, Biro, Demo – Lamper, Winquist, M. Sloboda – Šimun, Tamáši, Kabáč – Vašaš, Fafrák, Faško-Rudáš – L. Lunter, Sojka, Výhonský.

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia vo Zvolene, kde ako domáci tím v nedeľu 8. novembra privítajú Nové Zámky.