Hokejisti Banskej Bystrice vycestovali v piatok do Detvy na stretnutie 33. kola Tipos extraligy. V ňom chceli barani pod vedením nového trénera Tuukku Poikonena nadviazať na poslednú výhru s Miškovcom. Zápas, ktorý bol chudobný na góly, sa musel rozhodovať až v predĺžení.

Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali domáci. V 7. minúte podržal Belányi svoje mužstvo pri prečíslení Detvy dvoch proti jednému, v ktorom Askarov ani na dvakrát brankára baranov neprekonal. Prvá presilovka patrila Bystričanom, ktorí v boli v 13. minúte blízko k jej využitiu. Strelu Dvorského však zastavila konštrukcia Lietavovej bránky.

Následne si v početnej prevahe zahrali aj Detvania. Barani sa však vo štvorici ubránili. V poslednej minúte prvého dejstva predviedli domáci peknú kombináciu, po ktorej Sýkora nasmeroval puk v predbránkovom priestore len tesne vedľa bránky. Mužstvá tak išli do šatní za bezgólového stavu.

Na konci 29. minúty vylučovali rozhodcovia po druhýkrát na domácej strane, no barani sa v početnej prevahe nepresadili. To ich mrzieť nemuselo, keďže krátko po konci presilovky vybojoval Dvorský pri pravom mantineli puk a ten si prebral Faško-Rudáš, ktorý presnou strelou otvoril skóre.

Detvania zareagovali v 36. minúte, keď si Rymsha po Ščurkovom priťuknutí obhodil brániaceho hráča a svoj individuálny prienik zakončil gólovo. O niekoľko desiatok sekúnd mohol hosťom prinavrátiť vedenie aktívny Dvorský, ktorý si položil brankára Lietavu, no svoje zakončenie po ľade nasmeroval tesne vedľa bránky.

Do tretej tretiny tak mužstvá vstupovali za stavu 1:1. Ten mohol v 46. minúte zmeniť Lamper, ktorý tečoval nahodený puk od modrej čiary, no Lietava zastavil puk betónom. V závere tretej tretiny mohla Detva rozhodnúť v presilovke. V početnej prevahe sa natlačil pred bránku Sýkora, nebezpečne dorážal Downing, no Belányi podržal svoje mužstvo.

Zápas musel ísť až do predĺženia. V ňom získali bod naviac barani po tom, čo sa Jakub Sukeľ v 62. minúte presadil pred bránkou a rozhodol o výhre Banskej Bystrice. Zaujímavosťou je, že len 15-ročný Dalibor Dvorský sa vďaka svojej asistencii pri prvom góle baranov stal historicky najmladším hráčom Banskej Bystrice, ktorý zaznamenal v extralige kanadský bod.

Tipos extraliga – 33. kolo – 22. 1. 2021 – Detva

HC 07 WPC Koliba Detva – HC ’05 Banská Bystrica 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly : 36. Rymsha (Ščurko, V. Fekiač) – 32. Faško-Rudáš (Dvorský, Ďatelinka), 62. J. Sukeľ.

Zostava HC 07 WPC Koliba Detva: Lietava (Krasanovský) – Korím, F. Fekiač, D. Jendroľ, Gachulinec, Ľalík, Rymsha, M. Bača, Masasrik – Cox, Čacho, Charbonneau – J. Sýkora, P. Valent, Downing – Ľupták, V. Fekiač, Ščurko – Žilka, T. Klíma, Askarov (tréner – E. Bokroš).

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Rabčan) – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Demo – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – Lamper, Mlynarovič, Vašaš – D´Aoust, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč – M. Sloboda (tréner – T. Poikonen).

12 MHk 32 Liptovský Mikuláš, a.s. 32 4 0 3 25 75:150 12

Hokejisti Banskej Bystrice sa najbližšie predstavia vo Zvolene, kde v nedeľu, 24. januára o 17.00 h  privítajú v rámci 34. kola Tipos extraligy Košice.