Banskobystrickí hokejisti sa v rámci 1. kola skupinovej fázy Champions Hockey League predstavili na ľade tímu Färjestad BK. Vo Švédsku ťahali za kratší koniec povrazu a veľmi kvalitnému súperovi podľahli vysokým rozdielom.

Švédske mužstvo vyhrávalo už po 39 sekundách. Strela od jedného z hráčov domácich sa odrazila pred bránkovisko, kde reagoval najpohotovejšie Lindqvist a otvoril skóre stretnutia. Najväčšiu šancu mali barani v 3. minúte, keď sa Gabor počas oslabenia dostal za obrancov a natlačil sa aj pred brankára, ktorého však nedokázal prekonať. V 12. minúte videli diváci aj pästný súboj. Ján Brejčák si chcel narobiť poriadky s Rydahlom a mela sa zvrhla až do niekoľkých boxerských úderov, ktorých rozdal viac Brejčák. Švédskemu útočníkovi sa však podarilo robustného obrancu baranov zvaliť na ľad. Keďže Brejčák počas iniciovania bitky nedovolene bránil v hre, domáci sa dostali k druhej presilovej hre a už po niekoľkých sekundách ju dokázali využiť, keď si rozhodili puk v útočnom pásme, Nilsson vystrelil a puk tečoval do horného priestoru bránky Ryno. V tretej presilovke prišiel tretí gól pre Färjestad. V 17. minúte domáci skvele zakombinovali a na konci celej akcie bol Blum, ktorému do čistej gólovej pozície prihral pohotovo Nilsson. Hráči HC’05 hrali v závere prvej tretiny presilovú hru, počas ktorej si však gólovú príležitosť nevytvorili a do kabíny išli s trojgólovým mankom.

Do druhej tretiny nastúpili barani s cieľom zdramatizovať zápas. Zvýšená aktivita im priniesla ovocie v podobe vylúčení hráčov Fäjestadu. Od 7. minúty druhej tretiny hrali Banskobystričania presilovú hru o dvoch hráčov, počas ktorej dokázali súpera zatlačiť v pásme a nikým nebránený Mitch Wahl naviezol puk od modrej čiary na úroveň kruhov, odkiaľ strelou zápästím prestrelil cloniacich hráčov a puk skončil v sieti. Dvojgólový rozdiel však dlho netrval. Ryan Martinelli sa dopustil faulu, čím ponúkol domácim ďalšiu presilovú hru. Puk sa spoza brány dostal až pred modrú čiaru na Jonathana Bluma a ten tvrdou strelou prekonal všetkých pred sebou vrátane Beskorowaneho. V 31. minúte mohol prísť druhý gól baranov, keď sa Jääskeläinen rútil na Svenssona, ale pri pokuse o blafák mu puk ušiel. Dobrú príležitosť mal aj Marek Bartánus, ktorý sa skvele uvoľnil, ale jeho strela za chrbát gólmana domácich neprešla. Bystričania v prostrednej časti hry zvýšili aktivitu, ale trojgólové manko ostalo aj po druhej tretine.

Prvé veľké príležitosti v poslednej časti hry patrili domácim. V 49. minúte unikol do samostatného nájazdu Linus Johansson a puk mu pri „forsbergovskom“ zakončení ušiel vedľa bránky. O pár sekúnd na to sa rútil na Beskorowaneho ďalší hráč, ale brankár baranov dokázal skvelým zákrokom betónom zastaviť zakončenie Åslunda. V 51. minúte mohli streliť hráči Banskej Bystrice druhý gól. Gabor sa z pravého krídla dostal až do šance, jeho strelu vyrazil Svensson pred seba a následne zneškodnil aj dorážku Kabáča. O minútu na to však už hráči Färjestadu dokázali pridať piaty gól. V prečíslení dvoch proti jednému poslal Johan Ryno prihrávku popri obrancovi hostí a Johansson strelou z prvej rozvlnil sieť. Švédskemu tímu sa ešte v závere stretnutia podarilo zvŕšiť gólový poltucet. Obranca Jonsson dostal krásnu prihrávku na útočnú modrú čiaru, ušiel do samostatného nájazdu a strelou pod brvno dal výsledku konečnú podobu 6:1. Banskobystrickí hokejisti tak do novej sezóny hokejovej Ligy majstrov vstúpili prehrou.

Färjestad BK – HC’05 iClinic Banská Bystrica (3:0)

Góly a asistencie: 1. Lindqvist, 13. Ryno (Nilsson), 18. Ryno, 30. Blum (Nilsson), 52. M. Johansson (Ryno), 58. Jonsson – 28. Wahl

Zostava Färjestad BK: M. Svensson (Holm) – Mozík, Westin, Blum, Arnesson, S. Erixon, Ivarsson, Ekeståhl Jonsson – Lindqvist, Ryno, Ejdsell – J. Olofsson, M. Johansson, Leskinen – Åslund, L. Johansson, M. Nilsson – Viksten, Bäck, Rydahl – Ottosson

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany (Gajan) – Mihalik, Southorn, J. Brejčák, Nemčík, Martinelli, Ďatelinka, Biro – Lamper, Wahl, Šoltés – T. Varga, Bubela, Bartánus – Jääskeläinen, M. Slovák, Hrnka – Gabor, Tamáši, Kabáč – Róth

Hokejisti HC’05 iClinic Banská Bystrica sa v rámci CHL najbližšie predstavia v sobotu, 31. augusta o 16:00 na ľade klubu Red Bull Mníchov.