V 17. kole Tipsport ligy cestovali barani na východ Slovenska, konkrétne do Košíc. Zápas dvoch rivalov znamenal pre Banskobystričanov veľké nasadenie, pretože v prípade prehry by mohli barani stratiť svoju líderskú pozíciu v tabuľke.

Motivácia oceliarov bola o to väčšia, že v naháňačke o prvé miesto medzi Banskou Bystricou, Slovanom a Zvolenom potrebujú každý bod. O tom, či zostanú body na východe Slovenska, alebo poputujú pod Urpín, rozhodla až tretia tretina.

Stretnutie dvoch rivalov s tradične vysokými ambíciami nemohlo začať inak ako svižnou a rýchlou hrou. Iniciatívu prebrali oceliari, ktorí mali podporu domáceho publika a dokázali hostí zavrieť v pásme. Vylúčenie Bortňáka tlak Košičanov prerušilo, a nasledovali tak dve presilovkové minúty baranov. Banskobystričania svojho súpera zovreli, ale početnú výhodu nevyužili. Nasledoval tak opäť bojovný hokej. V 23. podržal svoj tím Beskerowany, keď ho v presilovej hre domácich nezaskočila ani strela Haščáka a ani dorážka Majdana. Vylúčenia však pokračovali na strane hostí aj naďalej, a v 18. minúte tak Košičania využili početnú výhodu. Belluš po šikovnej výmene s Chovanom otvoril skóre.

Do druhého dejstva tak nastupovali barani s jednogólovým mankom. Vedenie oceliarov sa im podarilo pomerne rýchlo znížiť, keď v 25. minúte Lunter strelou švihom zaskočil Košarišťana. Trestná lavica bola v druhej dvadsaťminútovke taktiež zamestnávaná, keďže na ľade bolo cítiť istú nervozitu. Hra sa v druhej polovici zápasu upokojila, oba celky hrali zo zabezpečenej defenzívy a ubudli aj vylúčenia. Hra sa viac presunula k mantinelom a brankári si mohli viac-menej vydýchnuť. V 35. minúte sa dostal za bránku súpera Bubela, ale ani jeho formácia nedokázala v útočnom pásme veľa vody namútiť. Hra mala po štyridsiatich minútach vyrovnaný stav.

Posledné dejstvo tak mohlo rozhodnúť o tom, kto si ponechá tri body. Úvod tretiny vychytali na výbornú barani, keď krátko po uplynutí Brejčákovho trestu dokázal Hrnka nakloniť misku váh v prospech Banskej Bystrice. Po góle sa hostia zahryzli do svojho súpera a dostali ho pod sústavnejší tlak, z ktorého vyťažili ďalší gól. Gólovo sa dokázal v 46. minúte presadiť Mihálik. Eufória hostí skončila o minútu neskôr, pretože po nedovolenom zákroku Brejčáka dostali oceliari ďalšiu početnú výhodu. Košičania v presilovej hre zasypali strelami Beskorowanyho, ktorý ale vytrvalo odolával a držal svoj tím. Banskobystričania sa v závere stiahli a Košičania len ťažko prechádzali cez šíky hostí. V 59. minúte predsa prišiel kontaktný gól z hokejky Růžičku, čo prinieslo do stretnutia dávku adrenalínu. Barani však nápor domácich v poslednej minúte zápasu ustáli a bodku za stretnutím na 2:4 udelil Lamper.

HC Košice – HC’05 iClinic Banská Bystrica 2:4 (1:0, 0:1, 1:4)

Góly: 18. Belluš (Chovan, Haščák), 59. Růžička (Suja, Michalčin) – 25. Lunter (Southorn), 43. Hrnka (Ďatelinka), 46. Mihálik (Hrnka, Šoltés), 60. Lamper (Gabor, Šťastný).

Zostava HC Košice: Košarišťan – Slovák, Repe, Čížek, Růžička, Michalčin, Cibák, Bučko – Majdan, Chovan, Haščák – Rapáč, Skokan, Klhůfek – Belluš, Bortňák, Bezúch – Jokeľ, Suja, Milý

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany – Ďatelinka, Brejčák, Southorn, Mihálik, Nemčík, Cardwell, Zubák – Šoltés, Hrnka, Lamper – Lunter, Hickmott, Jääskälainen – Bartánus, Bubela, Hohmann – Kabáč, Šťastný, Gabor – Fafrák

V ďalšom kole odohrajú barani dôležitý súboj proti Slovanu Bratislava. Zápas v Banskej Bystrici sa odohrá v utorok, 30. októbra o 17.30 hod.