V 12. kole Tipsport ligy narazili barani na minuloročných finalistov HC Nitra. O tom, že sa bude jednať o dvoch rivalov nebolo žiadnych pochýb. V posledných vzájomných zápasoch dominovali prevažne Banskobystričania a túto bilanciu mienili potvrdiť aj v Nitre. V stretnutí však nepadlo veľa gólov, ale tesný náskok sa baranom podarilo udržať.

Úvodné minúty zápasu patrili aktívnejšej hre baranov. Corgoni sa do útočného pásma dostávali ťažšie, pretože hostia prehusťovali stredné pásmo. V 5. minúte bol vylúčený za sekanie Bubela a Nitra tak mala k dispozícii prvú početnú výhodu. Do veľkej šance sa dostal počas presilovky Minárik. Ten však nedokázal pretlačiť puk za chrbát Beskerowanyho. V 11. minúte mohol pod Zoborom otvoriť skóre Jääskeläinen, pretože domáci brankár si chvíľu nebol istý kde bol presne puk. Hanuljak však nakoniec zastavil puk medzi svojimi betónmi. Vývoj prvej tretiny tak nepriniesol úvodný gól.

Druhé dejstvo tak začalo v opätovnej snahe oboch tímov skórovať. Na gól sa však dlho nečakalo, pretože Šťastný v 21. minúte po výbornej strele poslal hostí do vedenia. O dve minúty neskôr prišla prvá presilová hra baranov. Hostia sa usadili v útočnom pásme Nitry a začalo tak ostreľovanie domácej bránky. Po necelej minúte trvania presilovej hry dostal ideálnu prihrávku Ďatelinka, a ten od modrej čiary prepálil všetko čo mu stále v ceste. Banskobystričania tak viedli 2:0. Vo vylúčeniach sa pokračovalo aj na strane Banskobystričanov, keď poputoval na trestnú lavicu Šťastný. Domáci tak vycítili príležitosť znížiť. Po odrazenom puku dokázal Rác prihrať Csányimu, a ten už pohodlne upravil na 1:2. Na oboch stranách tak pribudla nervozita čo znamenalo aj ďalšie vylúčenia.

Do poslednej tretiny nastúpili oba celky koncentrovane, pretože akýkoľvek gól by mohol znamenať zmenu v ďalšom vývoji zápasu. Barani sa do útoku a otvorenej hry nehrnuli a pozorne bránili priestor pred Beskerowanym. Domáci na druhej strane skúšali nastreľovať puky a vytvárať tlak v priestore bránkoviska hostí. Corgoňom ale nevychádzali kombinácie a zápas tak pokračoval s tesným náskokom Banskobystričanov. V 54. minúte po nebezpečnej hre s vysokou hokejkou poputoval na trestnú lavicu Brejčák čo znamenalo že mohol začať domáci tlak. Banskobystričania však presilovú hru odolali a stav zápasu ostával nezmenený. V závere corgoni skúsili hru bez brankára, ale tesný výsledok 1:2 už barani ubránili.

Tipsport liga -12. kolo – Nitra

HK Nitra – HC’05 iClinic Banská Bystrica  1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 27. Csányi (Rác, Rais) – 21. Šťastný (Lamper), 25. Ďatelinka (Šoltés, Lunter).

Zostava HK Nitra: Hanuljak – Mezei, Morrison, Olsen, Versteeg, Pupák, Rais, A. Sloboda – Blackwater, Kerbashian, Hrušík – Scheidl, Kollár, Rác – Fominych, Čaládi, Csányi – Lušňák, Minárik, Šimun – Pätoprstý.

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany – Southorn, Mihalik, Ďatelinka, J. Brejčák, Nemčík, Biro, Petrinec – Lunter, Hickmott, Jääskeläinen – Šoltés, Bubela, Bartánus – Hrnka, Šťastný, Lamper – Kabáč, Gabor, Fafrák.

Najbližšie čaká Banskobystričanov cesta do Švajčiarska, kde v stredu 16. októbra o 19.45 odohrajú stretnutie Ligy majstrov proti Ambri-Piotta.