Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v poslednú októbrovú nedeľu získali tri body u nováčika v Humennom a posunuli sa na štvrtú priečku tabuľky.

Po domácich víťazstvách nad Trenčínom a Košicami si zverenci kanadského trénera Douga Sheddena chceli pripísať tretiu výhru v rade. Barani mohli vykročiť tou správnou nohou vďaka presilovke, ktorú hrali od začiatku 4. minúty, no v momente, kedy uplynul 2-minútový trest Hannuho Kuruho, inkasovali. Domácich poslal do vedenia Adam Lapšanský, ktorý sa po výbornej prihrávke Jakuba Lineta dostal pred Filipa Belányiho a gólovú príležitosť premenil – 1:0. Snahu o vyrovnanie si hráči Banskej Bystrice skomplikovali dvomi vylúčeniami v ďalšom priebehu prvej tretiny, ale oslabenia ustáli bez ujmy. V polovici 17. minúty takmer vyrovnal Ján Petriska, no puk nasmeroval len do ľavej žŕdky bránky Humenného.

Druhá tretina však patrila hokejistom HC ’05. Hostia vyrovnali paradoxne vo štvorici, keď Marcus Vela v 28. minúte využil okienko v zadných radoch nováčika a vysunul do šance Matta Wilkinsa, ktorý prepasíroval puk za bránkovú čiaru – 1:1. O obrat v skóre sa po 32 minútach hry postaral Roman Žitný, ktorý bol na konci výbornej akcie, do ktorej sa zapojil ešte Ján Petriska a Roman Faith – 1:2. Žitný si tak otvoril strelecký účet v drese s baranom na hrudi. Vo zvyšnom priebehu prostrednej časti si oba celky zahrali v početnej prevahe, ale skóre sa nemenilo.

Domácich priaznivcov rozjasal v 46. minúte vyrovnávajúcim zásahom Fín Kuru, ktorý ťažil z práce Diakova a Pereskokova a usmernil puk za Belányiho chrbát – 2:2. Barani si však v 54. minúte prinavrátili vedenie, keď Rastislav Gašpar zachytil puk, vymenil si ho s Andrejom Bírešom a prestrelil Stanislava Galimova v bránke domácich. Hráči Humenného si v záverečných minútach vypracovali viacero šancí, pričom poslednú minútu a 21 sekúnd hrali v početnej prevahe. Belányi sa poriadne zapotil, ale tretí puk do svojej bránky nepustil, a tak si hokejisti HC ’05 Banská Bystrica pripísali tretiu výhru v rade.

Tipos extraliga – 14. kolo – nedeľa 29.10.2023, 17.00 h – Humenné

HC 19 Humenné – HC ’05 Banská Bystrica 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Góly a asistencie: 6. Lapšanský (Linet), 46. Kuru (Diakov, Pereskokov) – 28. Wilkins (Vela), 32. Žitný (Faith, Petriska), 54. Gašpar (Bireš.). Rozhodovali: Snášel, Jobbágy – Šoltés, Bogdaň. Diváci: 1693.

Zostava HC 19 Humenné: Galimov (Kozel) – Fereta, Sergienko, Šoltés, Krajňák, Borov – Novota, Diakov, Handlovský, Linet, Kriška – Meliško, Novický, Lapšanský, Kuru, Pereskokov – Michalík, Lačný, Vaško.
Tréner: A. Parfyonov.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Bernát) – Bačik, Hora, Wilkins, Adam, Vela – Ďatelinka, Eichwede-Wilde, Matoušek, Bíreš, Gašpar – Holenda, Luža, Žitný, Petriska, Faith – Žabka, Macek, Stránský, Štrauch.

12 HC 19 Humenné 14 2 1 1 10 33:59 9

Hokejisti HC ’05 sa aj v nasledujúcom kole predstavia na východe. V utorok 31. októbra o 18.00 h ich čaká zápas na ľade HK Poprad.