Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica vstupujú do záverečnej časti prípravy na novú sezónu, ktorú odštartujú 24. septembra na ľade Prešova. Pred ostrým ligovým štartom ich čakajú posledné prípravné stretnutia, jedno z nich odohrali v neďalekom Zvolene. Do cesty sa im postavili hráči českého Znojma.

Pre staronového účastníka nadnárodnej ICE Hockey League išlo o druhý prípravný zápas v priebehu dvoch dní, to sa však vôbec nepodpísalo na ich výkone. Najmä v úvodnej desaťminútovke diktovali tempo stretnutia, a to aj napriek šanci Banskobystričanov z druhej minúty, kedy hostí zachraňoval na bránkovej čiare ich obranca Prokeš. Prakticky okamžite platilo staré známe „nedáš-dostaneš“, do samostatného úniku sa dostal Köver a blafákom prekonal Belányiho – 0:1. V polovici prvej tretiny sa podarilo baranom vyrovnať zásluhou Bergera, ktorý najprv vyskúšal zakončenie z ostrého uhla, následne sa predral do predbránkového priestoru, kde sa dostal ku gólovej dorážke a bolo 1:1. Už o minútu mohli hokejisti Banskej Bystrice viesť, obranou Znojma sa pekne preštrikoval Breton, ktorý našiel Misteleho, ten ešte nezištnou prihrávkou vyzval ku gólu Ihnačáka, no ten nepochopiteľne nestrieľal do poloodkrytej brány. Zápas postupne naberal na obrátkach, hralo sa svižnejšie a so šancami na oboch stranách, gól však už vo zvyšku prvej tretiny nepadol.

Prostredná časť hry naplno ukázala nedostatky v hre Banskej Bystrice. Najmä ich defenzíva určite nefungovala podľa predstáv, viackrát musel hasiť požiar pred bránou Banskej Bystrice brankár Belányi. Hráčom Znojma sa ho podarilo druhýkrát prekonať v 27. minúte, po ďalšom samostatnom úniku sa dokázal presadiť Fejes1:2. Realizačný tím Banskej Bystrice pod vedením trénera Poikonena požiadal o oddychový čas a po ňom sa takmer podarilo vyrovnať Cardwellovi, včas sa však presunul brankár hostí Groh. Prišla 35. minúta zápasu, počas ktorej sa Znojmo dostalo do dvojgólového vedenia. Krásnu kombináciu predviedlo trio Culkin – Ahl – Svoboda a posledný menovaný nemal problém zakončiť do siete – 1:3.

Za tohto stavu vstupovali oba celky aj do záverečného dejstva. V 49. minúte mohlo Znojmo definitívne rozhodnúť o osude zápasu, proti bol však vynikajúci Belányi, ktorého zákrok by v zámorí obletel všetky médiá s prívlastkom „adept na zákrok sezóny“. Vzápätí platilo druhýkrát v zápase „nedáš-dostaneš“ a baranom sa podarilo odpovedať gólom, ktorý bol pripísaný Bergerovi. Jeho snaha vyústila v jeho druhý gól v zápase, nahodenie spoza brány si do siete nešťastne tečoval brankár Groh – 2:3. Banskobystričania sa ešte snažili urobiť niečo s výsledkom, no brzdili ich vylúčenia vo vlastných radoch a nepomohla ani záverečná hra bez brankára, počas ktorej inkasovali rozhodujúci štvrtý gól. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil pár sekúnd pred koncom Němec2:4. Zverencov trénera Poikonena tak čakajú už len dve prípravné stretnutia, obe proti vicemajstrom z Popradu. Jedno z nich sa odohrá opäť na zvolenskom ľade, konkrétne 14. septembra. Čas stretnutia bude doplnený v najbližších dňoch.

Prípravné stretnutie – 08.09.2021 – Zvolen

HC ’05 Banská Bystrica – HC Orli Znojmo 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Góly: 10. Berger (Šoltés), 49. Berger (Galbavý, Bubela) – 3. Köver (Bartko), 27. Fejes (Köver), 35. T. Svoboda (Ahl, Culkin), 60. Němec (Sedlák).

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Gajan) – Crevier-Morin, Breton, Ďatelinka, Cardwell, Žiak, Bdžoch, Lopejský – Bubela, Ihnačák, Mistele – Šoltés, Berger, Galbavý – Fafrák, Sojka, Gabor – Kabáč, Tamáši, Výhonský – Vašaš

Zostava HC Orli Znojmo: Groh (Kantor) – Sedlák, Culkin, Southorn, Haman, Bartko, Tejnor, Walters – T. Svoboda, Němec, Ahl – Luciani, Matuš, Fejes – Gorčík, Prokeš, Köver – Kvasnica, O. Svoboda, Oščádal