Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica vyhrali šiesty zápas v rade. Na piatkové domáce derby proti Zvolenu sa naladili výborne, keď v stredu 20. decembra získali v Nových Zámkoch všetky tri body.

Na stretnutie 27. kola Tipos extraligy už s baranmi nevykorčuľoval 23-ročný zámorský bek Bode Wilde, s ktorým vedenie klubu predčasne ukončilo spoluprácu. V úvode zápasu sa ani jednému mužstvu nepodarilo využiť skrátenú presilovku. Skóre sa menilo po prvýkrát v 13. minúte, keď hostia využili chybu býkov v rozohrávke, Andrej Bíreš trafil žŕdku a z dorážky sa presadil Rastislav Gašpar – 0:1. Po neúspešnej trénerskej výzve domáceho tímu mali zverenci Raima Helminena k dispozícii početnú výhodu, ale druhý gól v prvej tretine nepridali.

V úvode druhého dejstva sa hráčom HC ’05 podarilo zvýšiť na 0:2. V 22. minúte sa najprv Filip Belányi zaskvel pri šanci Michala Laurenčíka a vzápätí ušiel na opačnej strane Luke Adam, ktorý zoči-voči Pavelovi Kantorovi zakončil presne. Domáci mohli znížiť na začiatku 26. minúty, keď sa do gólovej príležitosti dostal Peter Šišovský, ale ešte pred Belányim zasiahol výborne obranca baranov Frank Hora. Hokejisti spod Urpína pridali tretí gól v hre štyroch proti štyrom v 28. minúte, a to zásluhou reprezentačného obrancu Patrika Bačika, ktorý išiel na ofenzívny výlet a zakončil ho presnou strelou od žŕdky – 0:3. Od polovice 36. minúty hral banskobystrický tím presilovku, ktorú nevyužil, no na konci 38. minúty rozvlnil sieť v bránke Nových Zámkov po štvrtýkrát. Do streleckej listiny sa zapísal Roman Faith, ktorý vnikol do útočného pásma a namieril presne z pravého kruhu – 0:4.

Novozámčania ešte v tretej tretine duel zdramatizovali. Na začiatku 42. minúty rozjasal prítomných divákov po prvýkrát Albert Michnáč, ktorý prekonal Belányiho strelou švihom z ľavého krídla – 1:4. V 50. minúte podržala Belányiho pri výbornom zákroku aj žŕdka, ale krátko nato už inkasoval druhý gól, keď Jakub Ružek vysunul do šance Huga Kováča, a ten sa zblízka nemýlil – 2:4. Vo zvyšku stretnutia už ale barani neinkasovali, hoci počas ich oslabenia zvonila žŕdka Belányiho svätyne. V početnej nevýhode sa do nájazdu dostal Marcus Vela, ale Kantor bol proti. Posledné slovo mali napokon hráči Banskej Bystrice. Dvadsať sekúnd pred koncom zápasu trafil opustenú bránku býkov Carter Turnbull – 2:5. Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica tak nadviazali na výkony spred reprezentačnej prestávky a víťaznú šnúru natiahli na šesť zápasov.

Povedali o zápase (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, hlavný tréner HC ’05: „Ku koncu to bol ťažký zápas. Mali sme dobrý začiatok, v prvej tretine sme hrali vskutku dobre. V druhej časti sme miestami začali strácať puky, čím sme súpera trochu dostali do zápasu, čo v tretej tretine využil a po dobrom začiatku dal rýchly gól. Nebol to z našej strany až tak dobrý výkon, no našli sme cestu k víťazstvu a sme radi, že berieme tri body.“

Patrik Bačik, obranca a strelec druhého gólu baranov: „Išli sme do zápasu s tým, že tu chceme uchmatnúť tri body. Zo začiatku to bol z oboch strán vyrovnaný zápas, hrali sme zodpovedne zozadu, ale taktiež aj súper. Potom sa nám podarilo streliť jeden gól a myslím si, že sme si z tej hry začali ukrajovať viac. Do tretej tretiny sme išli so štvorgólovým náskokom, dovtedy to bolo super. Neviem, či sme na začiatku tretej tretiny prestali hrať, alebo sa Nové Zámky naopak nejak nakopli. Znížili, ale v závere sme si to už postrážili a sme radi za cenné tri body.“

Tipos extraliga – 27. kolo – streda 20.12.2023 – Nové Zámky

HC MIKRON Nové Zámky – HC ’05 Banská Bystrica 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)

Góly a asistencie: 2. Michnáč (Roy, Mamčics), 51. Kováč (Ružek, Ondrušek) – 13. Gašpar (Bíreš, Macek), 22. Adam (Faith), 28. Bačik (Wilkins, Hora), 38. Faith (A. Stránský, Hora), 60. Turnbull (Vela). Rozhodovali: Baluška, Snášel – Jedlička, Kacej. Diváci: 1 347.

Zostava HC MIKRON Nové Zámky: Kantor (Ovečka) – Kozák, Novajovský, Mamčics, Laurenčík, Roman, Ligas, Mészáros – Stupka, Roy, Michnáč – T. Mikúš, Johnson, J. Mikúš – Šišovský, Prokeš, Števuliak – Kováč, Ondrušek, Fafrák – Ružek.
Tréner: E. Čaládi.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Kliment) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka, Luža – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Adam, Faith – Gašpar, Bíreš, Macek – Výhonský, A. Stránský, Štrauch.

12 HC 19 Humenné 27 7 1 2 17 67:109 25

Nasledujúci zápas odohrajú hokejisti HC ’05 Banská Bystrica už v piatok 22. decembra, keď o 18.00 h privítajú v Tipsport aréne HKM Zvolen.