Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica vstupovali do tretej tretiny nedeľňajšieho stretnutia v Spišskej Novej Vsi s najtesnejším náskokom, ale v záverečnom dejstve inkasovali až šesť gólov. Klesli tak na ôsme miesto, na prvú šestku strácajú bod. Základná časť má pred sebou už len jedno kolo.

Zverencom Raima Helminena sa podarilo bodovať v predchádzajúcich troch kolách a z hľadiska boja o priamy postup do štvrťfinále play-off potrebovali niečo získať aj na ľade rysov. Barani sa radovali po prvýkrát počas oslabenia vo 8. minúte. Matt Wilkins vybojoval puk na ľavej strane, potiahol ho do útočného pásma a prihral výborne pred bránu narodeninovému oslávencovi Marcusovi Velovi, ktorý sprava rozvlnil sieť. Radosť 27-ročného Kanaďana a jeho spoluhráčov však bola predčasná, keď lavička domácich si všimla ofsajd Velu a trénerská výzva slávila úspech.

Skóre sa napokon menilo až v druhej tretine. Andrej Bíreš naštartoval do úniku, vyhral rýchlostný súboj a sám zoči-voči Marcelovi Melicherčíkovi skóroval pomedzi betóny gólmana Spišskej Novej Vsi – 0:1. Zatiaľ čo v prvej časti hostia ubránili dve oslabenia, v druhej sa voči pravidlám previnili trikrát, ale naďalej držali čisté konto. Eugen Rabčan tak po úspešnom piatkovom derby so Zvolenom neinkasoval štyri tretiny v rade, ale napokon tento víkend puk zo siete ťahať musel, a to nie raz.

Rysy v tretej dvacke zmietli zo stola akékoľvek nádeje baranov na bodový zisk. Celé to odštartoval v 42. Juraj Valach, ktorého strela od modrej čiary síce smerovala mimo brány, ale puk sa odrazil od Franka Horu za Rabčanov chrbát – 1:1. Domáci už ďalšiu presilovku využili, keď ich v 47. minúte poslal do vedenia príklepom z pravého kruhu Todd Burgess – 2:1. Ďalšie góly pramenili z chýb hostí. V 50. minúte si prihrávali za vlastnou bránou, Patrikovi Bačikovi puk odskočil a Martin Bakoš z vnútorného okraja pravého kruhu vypálil pohotovo z prvej pomedzi Rabčanove betóny – 3:1. Krátko nato barani opäť stratili puk za bránou a trojica rysov situáciu vyriešila rýchlymi prihrávkami a gólom zblízka v podaní Oleksiya Myklukhu – 4:1. O pár sekúnd neskôr však platil stav 4:2, keďže Hora prihral z pravého rohu klziska pred bránu presne zakončujúcemu Romanovi Faithovi. Na viac sa už ale hráči HC ’05 nezmohli. Prázdnu bránu pri ich hre bez brankára trafil Michal Drábek a výsledku stanovil konečnú podobu 11 sekúnd pred koncom v presilovej hre Anthony Nellis – 6:2.

Povedali po zápase (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Musím pogratulovať domácim, odohrali skvelý zápas. Aj keď sme sa možno polovicu stretnutia držali v hre, až príliš často sme boli na trestnej lavici a súper preberal taktovku, na čo sme nedokázali reagovať. Ako som však povedal, hráči Spišskej Novej Vsi lepšie korčuľovali, viac bojovali a boli lepší vo všetkom. Z nášho tímu predviedol dobrý výkon len náš brankár.“

Andrej Bíreš, strelec prvého gólu baranov: „Ťažko sa to hodnotí, mali sme tam veľa oslaboviek, ktoré sme ubránili a potom v tretej tretine sme dostali góly a žiaľ, padlo ich strašne veľa. Nemôžeme takto hrať, keď bojujeme o prvú šestku, aby sme mali toľko vylúčení za celý zápas. A také individuálne chyby sme zas robili, že to nie je prípustné v takomto zápase proti súperovi, ako je Spišská. Nesmie sa to stávať, keď bojujeme o šestku. Musíme zabudnúť na tento zápas, stále môžeme postúpiť. Musíme sa dobre pripraviť na Nitru v piatok.“

Roman Faith, strelec druhého gólu baranov: „Neviem ani, čo mám na to povedať. Šesť kusov v tretej tretine, asi sme si to teda sami pokazili. Ja osobne som asi ani päť gólov nevidel. Zakaždým, keď som pozrel iba do pásma, sme z nejakej strely dostali gól. Naštartovali sa tým prvým gólom, no šesť je strašne veľa. Žiaľ, je to naša chyba. Strašne sa to skomplikovalo, pred zápasom sme to mali vo svojich rukách. Dvakrát sme mali vyhrať, žiaľ, dnes sme prehrali. Budeme musieť s Nitrou doma vyhrať za tri body a dúfať, aby sme nešli do toho predkola. Ak pôjdeme, nič iné neprichádza do úvahy, ako vyhrať v tom predkole.“

Tipos extraliga – 49. kolo – nedeľa 03.03.2024, 17.00 h – Spišská Nová Ves

HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica 6:2 (0:0, 0:1, 6:1)

Góly a asistencie: 42. Valach (B. Rapáč), 47. Burgess (Archambault, B. Rapáč), 50. Bakoš, 51. Myklukha (Džugan, Vandas), 60. Drábek (Bakoš, Kerbashian), 60. Nellis (B. Rapáč, Archambault) – 26. Bíreš (Matoušek), 52. Faith (Hora, D. Stránský). Presilovky: 2/7 – 0/4. Rozhodovali: J. Konc ml., Stano – Gegáň, Bogdaň. Diváci: 2909.

Zostava HK Spišská Nová Ves: Melicherčík – Romaňák (A), Merezhko, Ališauskas (A), Žiak, Groch, Valach – Archambault, Nellis, Burgess – Drábek, Kerbashian, Bakoš – Majdan, Bortňák, B. Rapáč (C) – Vandas, Myklukha, Džugan.
Tréner: V. Wojnar.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rabčan – Bačik, Luža, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Nielsen, Žabka – M. Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek (A), Bíreš (A), Výhonský – Faith, Langkow, Gašpar – Štrauch, Petriska, Macek.

12 HC 19 Humenné 49 13 1 5 30 119:193 46

Barani zakončia základnú časť v piatok 8. marca od 18.00 h domácim súbojom s Nitrou.