Koniec februára v Banskej Štiavnici sa bude niesť v znamení rebélie. Rebelovať bude 5. Zimný filmový seminár 4 živly.

4_živlyOd piatku do nedele 26. až 28. februára seminár 4 živly ponúkne jedinečné filmy a sprievodné podujatia venované téme rebélie. Na svoje by si mali prísť milovníci filmového umenia ale tiež rebelanti s príčinou i bez príčiny.

Filmový program 4 živlov je vystavaný z rôznorodých snímok, ktoré dohromady ponúkajú množstvo pohľadov na zvolenú „rebelantskú“ tému, ale aj ďalšie divácke zážitky. V programe preto nechýbajú klasické diela tzv. zlatého fondu, ktoré najmä mladšia generácia divákov nemala možnosť vidieť na plátne v kine. Napríklad drámy Keby (Lindsay Anderson, 1968) alebo Bez strechy a bez zákona (AgnèsVarda, 1985). Kultová snímkaRebel bez príčiny (NicholasRay, 1955), ktorá z mladučkého Jamesa Deana stvorila legendu, slovenskí filmoví diváci po prvý raz uvidia na plátne! Unikátnych uvedení je program zimného filmového seminára plný – premietne krátkometrážne filmy z archívu Slovenského filmového ústavu, ktoré umožnia porovnať vyššie zmienené prejavy mladíckej rebélie vo Veľkej Británii, Francúzsku či USA s rebéliou, aká bola vlastná našim zemepisným šírkam a kinematografii.

Snímka Jarmok márnosti (Ján Zeman, 1974) je filmovou štúdiou závislostí na drogách, alkohole či nikotíne a zabudnutý film Juraja Jakubiska Tri vrecia cementu a živý kohút ukazuje, že bývalému režimu sa podarilo zraziť hrebienok viacerým domácim filmárskym rebelom. Československé „kraťasy“ ponúkne aj kuriózne zimné premietanie na letnom amfiteátri, ktoré by 4 živly chceli po vlaňajšom úspechu zopakovať.

Piráti na vlnách od britského režiséra Richarda Curtisa

Okrem archívnych filmov venuje podujatie značný priestor aj súčasnej tvorbe, pričom sa sústreďuje na filmy, ktoré sa do našej kino distribúcie nedostali, alebo ňou preleteli bez pozornosti, akú si zaslúžia. Takým prípadom je retro komédia Piráti na vlnách, ktorá je po obľúbenej Láske nebeskej druhým režisérskym počinom britského tvorcu Richarda Curtisa. Dokumentárnu kinematografiu zastupuje v slovenskej premiére uvádzaný dokument Jama (Jiří Stejskal) alebo pozoruhodná filmová esej Každodenná rebélia (Arman T. Riahi, Arash T. Riahi), ktorá skúma vplyv médií a moderných technológií na formu spoločenských protestov po celom svete. Jej tvorcovia dokonca vytvorili webstránku, na ktorej ponúkajú okrem informácií o filme aj tipy a rady všetkým, ktorí pre zlepšenie životnej situácie chcú využívať nenásilné formy rebelantstva.

Máme obrovskú radosť, že sa nám v spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave podarilo do programu zaradiť dva filmy, ktoré na Slovensku zatiaľ neboli uvedené a ktoré predstavujú to najlepšie z tvorby skupiny najčastejšie nazývanej nemecký mumblecore, hovorí výkonná riaditeľka podujatia Daniela Chlapíková.

amfiteáter_BŠ
Československé „kraťasy“ ponúkne kuriózne zimné premietanie na letnom amfiteátri

Veľmi nízky rozpočet, obsadzovanie nehercov, dôraz na autentické dialógy a najmä obrovské zanietenie tvorcov robia z nemeckého mumblecore-u trend, aký by podľa slov Daniely Chlapíkovej bola škoda Slovensku nepredstaviť. 4 živly premietnu filmy Tučné dievčatá (Axel Ranisch, 2012) a Luca tancuje potichu (PhilippEichholtz, 2016), ktoré osobne uvedie tvorca druhého z nich. Sprievodný program zimných 4 živlov už tradične otvorí Veľký filmový kvíz, v ktorom si návštevníci podujatia budú môcť otestovať svoje znalosti, bystrosť a vynaliezavosť. Chýbať nebudú ani nočné party a koncert. V rámci svojho turné vystúpi na podujatí svojrázny indie folkový hudobník, ktorý si hovorí Archívny chlapec. Viac informácií o podujatí môžete nájsť na oficiálnej stránke filmového semináru.