Banskobystrický maratón sa uskutoční už po ôsmykrát. V sobotu 8. júna sa na rýchlej okruhovej trati v širšom centre mesta predstavia nielen bežci, ale aj pretekári v inline korčuľovaní a kolobehu.

Vysoká účasť, bohatý sprievodný program, ale aj dopravné obmedzenia

Organizátori avizujú rekordnú účasť nielen z pohľadu súťažiacich, ale aj divákov, ktorých lákajú na bohatý sprievodný program. Ten odštartuje už predpoludním maratónskym Expom s partnerskými aktivitami pre divákov. Celé dopoludnie bude exkluzívne a priamo z registračného centra v Europa SC prebiehať živé vysielanie rádia Anténa Rock. Návštevníci môžu vidieť svojich obľúbených moderátorov a zaujímavých hostí.

Súťažiaci sa môžu tešiť na kvalitný servis, ktorý bude zahŕňať tekutiny, občerstvenie, zázemie so šatňami a tejpovaním v Športovej hale Dukla, a v neposlednom rade aj na výrazne zľavnené vstupné na plaváreň. Aby sa zabezpečila bezpečnosť a komfort na trati, dotknuté komunikácie budú z tohto dôvodu v čase od 15:00 do 24:00 kompletne uzatvorené. Online registrácia je možná do štvrtku 24:00 h.

Oficiálne otvorenie podujatia príde o 15:00 h. O 15:30 h uvidíme prvý štart, keď sa na trať  spoločne vydajú účastníci kolieskových disciplín. Pre hobby nadšencov na kolieskach je pripravený zážitok na 7 km okruhu s kompletnou výlukou dopravy. Spolu s nimi odštartuje zápolenie o Majstrov Slovenska v inline korčuľovaní a kolobehu na 21km. Divácky zážitok obohatia kultúrne vystúpenia na pódiu pred Europa SC. Postupne sa predstavia tanečníci z TK Element a speváci a tanečníci z konzervatória J.L.Bellu. Vyhlásenie výsledkov kolieskových disciplín prebehne od 17:00 h. Novinkou bude samostatné žrebovanie o ceny pre všetkých, ktorí prejdú cieľom pred Europa SC.

Jediný večerný maratón v Strednej Európe

Srdcom večerného bloku bežeckých disciplín bude potom Štadión SNP na Štiavničkách, kde je situované štart, cieľ a celý sprievodný program pre divákov. O 18:30 h. vyštartujú bežci na maratón a  4,2 km trať. Priamo po dobehu účastníkov najkratšej kategórie prebehne vyhlásenie výsledkov na hlavnom pódiu priamo na ploche štadióna. O 20:00 h. sa na trať vydajú účastníci polmaratónu, polmaratónu naboso a Majstrovstiev Slovenska v polmaratóne zamestnancov Ministerstva Obrany. Spolu s nimi odštartujú tímy v polmaratónskej štafete.

Na rýchlej trati (7 km okruh) nájdu niekoľko fanzón, nadštandardné 4 občerstvovacie stanice v každom kole, svetelné inštalácie po zotmení a množstvo divákov, ktorí prídu ich výkon sledovať priamo do ulíc.

Jedným z najväčších zážitkov pre každého bežca je nočný dobeh na rozžiarený štadión, ktorý je  jedinečný aj vzhľadom k tomu, že celý jeho areál má prejsť po skončení podujatia rozsiahlou rekonštrukciou. O 22:00 h vystúpi na hlavnom pódiu priamo v cieľovej zóne populárna skupina Modus Memory. Slávnostný ceremoniál dekorovania víťazov, spojený so žrebovaním o ceny, začne o 23:00 h. Organizátori pripravili pre bežcov v histórii mestských maratónov doposiaľ nevídané predstavenie. Pri dobehu na štadióne ich bude vítať a osvetľovať posledné metre ich behu obrovský teplovzdušný balón, ukotvený priamo nad plochou štadióna. Bodkou za unikátnym medzinárodným podujatím a neopakovateľným zážitkom bude svetelná show nad hlavami všetkých, ktorí poctia Banskobystrický maratón svojou účasťou.

Maratón v meste pod Urpínom je tretím najväčším medzinárodným mestským maratónom na Slovensku a jediným svojho druhu, pokiaľ ide o večerný koncept s inovatívnymi prvkami. Bližšie informácie k akcii nájdu záujemci na stránke www.marathonbb.com a Facebook fanpage podujatia.

Mapa trate Banskobystrického maratónu 2019

Program Banskobystrického maratónu 2019

15:00 – Ukončenie registrácie – Otvorenie podujatia (Europa SC)
15:30 – Štart inline / handbike / kolobežky polmaratón
Štart 7km na kolieskach (Europa SC)
17:00 – Vyhodnotenie (Europa SC)
18:30 – Štart maratónu a 4,2km minimaratónu
20:00 – Štart polmaratónu a polmaratónskych štafiet
22:00 – Koncert Modus Memory (Štadión SNP)
23:00 – Vyhlásenie výsledkov na atletickom štadióne na Štiavničkách
23:50 – Žrebovanie o hodnotné ceny
24:00 – Svetelná show a ukončenie podujatia