Hrana je štúdiový album slovenského speváka a skladateľa Mareka Brezovského (1974 – 1994), ktorý v roku 1999, niekoľko rokov po Brezovského smrti, produkčne dokončil a vydal jeho blízky priateľ a spoluhráč Oskar Rózsa.

hranaNa albume, ktorý vyšiel v limitovanom náklade 1000 kusov, sa podieľali mnohí poprední slovenskí hudobníci. Okrem Rózsu, ktorý naspieval aj väčšinu skladieb, to boli Andrej Šeban, Marcel Buntaj, Marek Minárik, Martin Valihora a ďalší. Pri príležitosti reedíce albumu v roku 2010, začal po prvýkrát koncertovať projekt Hrana, hudobné zoskupenie pod taktovkou Oskara Rózsu, ktoré výnimočne hráva aj v súčasnosti.

Tento projekt bude najbližšie možné vidieť 26. júla na festivale ROCKSCAPE 2014 v Banskej Bystrici. Počas krátkeho turné v roku 2011 začal vznikať koncertno-dokumentárny film Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (réžia: Patrik Lančarič). Film, ktorý sa dostal do kín a filmových klubov na jar 2014, zachytáva svedectvo o krátkom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov modernej doby a zároveň popisuje obraz celej generácie, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období.

Film Hrana bude vo štvrtok 24. júla zaradený aj do programu festivalu ROCKSCAPE 2014. Návštevníci si tak na znovuotvorenom amfiteátri v Banskej Bystrici vychutnajú nielen hudobnú, ale aj obrazovú spomienku na Mareka Brezovského – výnimočnú osobnosť slovenskej hudobnej scény.

[youtube 7i6zrhF-egU 640 390]