Priemerná trojčlenná rodina žijúca v trojizbovom byte zaplatí mestu na budúci rok približne o 20 až 30 € viac než dosiaľ. Dôvodom je schválené zvýšenie miestnych daní a tiež poplatkov za odvoz odpadu.

Zmeny zákonov, vrátane vládnych opatrení zvyšovania miezd a príplatkov, zavedenia rekreačných poukazov, takzvaných obedov zadarmo pre žiakov či nové povinnosti samospráv ohľadom údržby chodníkov priniesli mestu výrazné navýšenie výdavkov. Naopak, zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, ktoré pracujúcim prinesie nižšie zdanenie, bude pre mesto znamenať nižší príjem z podielových daní. Avšak aj vyššie náklady na odpadové hospodárstvo či vykrytie strát verejnej dopravy. To sú dôvody, ktorými samospráva zdôvodnila návrh na zvýšenie miestnych daní a poplatkov, od ktorých si sľubuje príjmy vyššie o zhruba 2,7 milióna eur.

„Je to nepopulárne opatrenie. Pristupujeme k nemu tak, ako aj ostatné mestá, po vyčerpaní všetkých reštriktívnych opatrení v rámci tvorby výdavkov bežnej časti rozpočtu pre naše mesto,“ uviedol citlivo vnímaný materiál poslanom mestského zastupiteľstva v utorok primátor Ján Nosko.

„Legislatívne opatrenia odbremenili občanov od niektorých povinností, pomohli finančne obyvateľom, deťom, ale preniesli na samosprávy niektoré povinnosti, s ktorými sa musíme vysporiadať,“ doplnil primátor.

Poslanci petíciu nevypočuli

Cez 5200 ľudí podpísalo aj petíciu proti zvyšovaniu daní, ktorú organizoval bývalý mestský poslanec za SMER-SD Tomáš Novanský. Tomu v reakcii na jeho vystúpenie primátor Ján Nosko pripomenul, že dane sa výrazne zvyšovali aj počas jeho pôsobenia v zastupiteľstve a v pozícii predsedu finančnej komisie. Mesto neupravovalo miestne dane od roku 2012.

„Posledných päť rokov toto mesto zažíva rozvoj a objem peňazí na strane príjmov, aké nikdy Banská Bystrica v histórii nemala. Keď hovoríme o zvyšovaní daní v roku 2012, tak rozpočet mesta bol vtedy niekde okolo 45-miliónov eur a bola tvrdá kríza. Na zastupiteľstve sme sa hádali nie o projektoch za milióny eur, ale o projektoch na lavičky za desať tisíc eur. Vtedy bol skutočne rozpočet na hranici, ale dovolím si tvrdiť, že rozpočet mesta pre rok 2020 nie je na hranici ani zďaleka,“ uviedol poslanec Martin Turčan (Srdcom Bystričania) s tým, že priestor vidí namiesto zvyšovania daní najmä v revízii výdavkov rozpočtu.

Pre budúci rok samospráva naplánovala výdavky a zákonite i príjmy vo výške cez 87,5 milióna eur.

Mestskí zastupitelia naprieč politickým spektrom otvárali v rozprave pri téme zvýšenia daní viaceré položky výdavkovej stránky rozpočtu a poukazovali na nutnosť lepšieho vysvetlenia plánovaných výdavkov. Väčšina poslancov však zvýšenie daní podporila.

Na stranu vedenia mesta sa pridala aj Banskobystrická alternatíva. „Po našej neúspešnej snahe dosiahnuť iné riešenia sme dospeli k názoru, že podporiť zvýšenie daní je síce neľahké rozhodnutie, ale z dlhodobého hľadiska v záujme obyvateľov mesta. Nie je to pre nás jednoduché, neprináša nám to žiadne politické body a nie sme za pekných. Inú cestu na skvalitnenie služieb a zásadnú zmenu kvality života v našom meste dnes nemáme,“ uviedol poslanec David Kapusta (BBA).

Za návrh napokon hlasovalo 20 poslancov z 31-členného pléna. Proti boli piati (I. Kašper, M. Klus, M. Molitoris, M. Turčan, E. Karová) a štyria sa zdržali (D. Karas, M. Pecník, J. Baláž a K. Čižmárová), dvaja poslanci na utorňajšom rokovaní chýbali.

Od nového roka sa tak zvýšia sadzby za miestne dane, ktoré Banskobystričania platia raz ročne za pozemky, domy, byty a nebytové priestory, garáže, reakreačné stavby a chaty a ďalších, ako aj poplatky za odvoz odpadu. Nemenia sa len dane za psa či dane za ubytovanie a predajné automaty.