Druhý ročník medzinárodného chodeckého mítingu v parku pod Pamätníkom SNP v meste pod Urpínom, zodvihol opäť latku vyššie a zúčastnilo sa takmer 100 pretekárov.

V sobotu 29. Septembra o 13:00 hod. podujatie slávnostne otvorili viceprimátor Banskej Bystrice Martin Turčan, prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok a predsedníčka organizátorského ŠK BCF Dukla BB Erika Karová.

Štartérom banskobystrických chodeckých pretekov, na ktorých štartovali atléti troch klubov z Maďarska, štyroch klubov z Česka, veteráni z Talianska, reprezentanti z Litvy a pretekári desiatich klubov Slovenska, bol Mojmír Lániček.

Víťazom hlavnej kategórie mužov na 10 km sa stal Miroslav Úradník (ŠK DUKLA o.z.). Účastník augustových ME v Berlíne na 20 km za svoj triumf zinkasoval prémiu 500 eur. Na druhej priečke sa umiestnil  Milan Rízek (AŠK Skalica) a tretí skončil vekom ešte dorastenec Daniel Kováč z ŠK ŠOG Nitra. Kováčov výkon 43:49 min., ktorým sa zaradil na šiestu priečku historických slovenských tabuliek v kategórii dorastu do 18 rokov, vyhlásili organizátori banskobystrických pretekov z ŠK BCF Dukla za najhodnotnejší výkon podujatia a Cenu BCF odovzdala hlavná organizátorka pretekov Erika Karová.

Medzi ženami na 10 km zvíťazila maďarská olympionička Viktória Madarászová z Maďarska, pred Emou Hačundovou z MŠK Borský Mikuláš a Austéjou Kavaliauskaité z Litvy. Aj prvé tri ženy si rozdelili prémie 500, 300 a 100 eur.

V jednotlivých kategóriách sa víťazmi stali Sabina Bočková (AK Hodonín) v kategórii dorasteniek, Tamás Koncvald (HUN/Miskolc) v kategórii starších žiakov, Toma Dilidonyté (Litva) v kategórii starších žiačok, Ema Černajová (MŠK Žiar nad Hronom) v kategórii mladších žiačok, Šimon Bátovský (ŠK Dukla o.z.) v kategórii najmladších žiakov, Kristína Zámečníková (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii najmladších žiačok, Richard Zámečník (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii prípravka chlapci, Dominika Pernická (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii prípravka dievčatá, Alexandra Pastieriková (AK Bojničky) v kategórii veteránok a Peter Zámečník (ŠK BCF Dukla BB) v kategórii veteránov.

Súčasťou podujatia bola účasť  olympijského víťaza na 50 km Mateja Tótha, ktorý absolvoval chôdzu pre zdravie na 500 m pre verejnosť, ako aj dekoroval víťazov.

Po skončení programu Mateja Tótha vyhlásili za víťaza ankety Chodec roka 2018. V kategórii „Tréner roka“ získal ocenenie jeho tréner Matej Spišiak a najlepším mládežníkom sa stal Ľubomír Kubiš.

Hlavným organizátorom podujatia bol Športový klub BCF Dukla BB. Partnermi podujatia boli BCF s.r.o., VŠC Dukla BB, Slovenský atletický zväz. Podujatie sa konalo pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska a bolo organizované s finančnou podporou BBSK a Mesta Banská Bystrica – Európskeho mesta športu 2017.