Trojičky Emília, Nikolka a Simonka sa narodili ešte ôsmeho januára. Aj keď sa rodičia pripravovali na veľké rozšírenie rodiny, ktoré prišlo prirodzenou cestou, niektoré veci čakať nemohli.

ruka dietataMamička Alexandra mala pri pôrode zdravotné problémy, všetko však skončilo dobre a cez týždeň sa už spolu s deťmi dostali domov, do len nedávno dokončeného domu v Iliaši. „Zatiaľ je to o minime spánku. Keď dve deti zaspia, tretie plače. Manželka sa zatiaľ nemôže hýbať, takže je toho dosť,“ priblížil pre BBonline.sk otec detí Ján Sabacký. Povolaním geodet tak je zatiaľ nútene doma a stará sa o svoje prvé deti i manželku, no obáva sa, čo bude po návrate do práce: „Môj zamestnávateľ sa zatiaľ nezachoval dobre, uvidím či vôbec budem mať ešte po návrate prácu. Popri tomto teda musíme riešiť aj takéto starosti,“ dodal.

Rodina síce nečakala mimoriadnu pomoc a príspevky, ale prístupom úradov zostali nepríjemne prekvapení. Trojičkám totiž štát pri narodení nepomáha tak, ako by sa mohlo zdať. Zatiaľ čo pri jednom dieťati predstavuje rodičovský príspevok vyše dvesto eur, pri trojičkách je to len niečo cez 300 eur spolu. Mesto Sabacký s ohľadom na aktuálnu situáciu požiadal o mimoriadny príspevok a tiež opatrovateľskú službu: „Momentálne ešte neviem nič konkrétne, nemám rozhodnutie. Oficiálne nás nekontaktovali,“ hovorí.

Občianske združenie Za krajšiu Banskú Bystricu vyhlásilo na podporu rodine verejnú zbierku. Ľubovoľnú čiastku môžete zaslať na číslo účtu 4015847317/7500, prípadne po novom IBAN: SK09 7500 0000 0040 1584 7317, BIC (SWIFT): CEKOSKBX, s uvedením variabilného symbolu: 3, a účelu platby „trojičky“ – prípadne aj mena darcu. „Celé vyúčtovanie zbierky transparentne preukážeme. Oficiálna platnosť zbierky je do konca roka,“ hovorí jeden z jej iniciátorov a mestský poslanec Igor Kašper. V zastupiteľstve chce navrhnúť, aby rodičia trojičiek narodených v Banskej Bystrici automaticky od mesta dostali príspevok vo výške tisíc eur.