Podujatie Deň mesta, Arteterapia a Ars Poetica Neosoliensis odštartujú Banskobystrické kultúrne leto. Počas neho sa môžu obyvatelia i návštevníci tešiť na hudbu, koncerty, tance a výstavy.

„Kultúrne leto je príliš slabý prívlastok na to, aby sme si dokázali predstaviť, čo všetko sa počas najbližších týždňov a mesiacov pripravuje,“ výstižne hneď na úvod utorňajšej tlačovej konferencie zhrnula program Kultúrneho leta hovorkyňa mestského úradu Monika Pastuchová. Mesto v spolupráci s partnermi pripravilo počas leta hneď niekoľko podujatí, v ktorých by si mal nájsť to svoje každý Banskobystričan a návštevník. Už tento týždeň odštartoval 5. medzinárodný divadelný festival Arteterapia, vo štvrtok začína séria literárnych stretnutí Ars Poetica Neosoliensis a v piatok je na programe Deň mesta, ktorého ťahákom má byť vystúpenie skupiny Right Said Fred z Veľkej Británie. V ďalších týždňoch privíta Banská Bystrica celosvetové finále hip-hopového festivalu Outbreak a taktiež alternatívny festival Yní víkend. Nebude chýbať Bažant kinematograf a mnoho ďalších menších akcií situovaných najmä na Námestí SNP a v areáli Mestského hradu.

Deň mesta

Dni mesta zvykli byť spojené so septembrovým Radvanským jarmokom. Tento rok budú obidve podujatia oddelené. „Tohto roku sme poňali toto podujatie iným spôsobom ako doteraz. Oddelili sme ho od Radvanského jarmoku, ktorý bol v decembri minulého roku zapísaný do národného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva. Zaväzuje nás to k tomu, aby sme posilňovali tradičný charakter jarmoku a venovali sa hlavne lokálnym produktom, ľudovým remeslám, folklórnej hudbe a veciam, ktoré robia jarmok jarmokom. Preto sme sa rozhodli oddeliť Dni mesta, ktoré budú otvárať letnú turistickú sezónu a jarmok sa bude konať v tradičnom termíne,“ vysvetlil primátor Peter Gogola.

V rámci Dňa mesta sa okrem popovo-komerčnej smršti v podobe Right Said Fred môžu Banskobystričania v piatok tešiť na swingové zoskupenie Swingentleman či netradičnú dychovku v podaní mladých umelcov z Hugo Čáves Orchestra.

Nemenej zaujímavý program ponúka aj nádvorie Radnice na Námestí SNP. V rámci Zážitkova bude autorské čítanie rozprávok Braňa Jobusa známeho z kapely Vrbovskí Víťazi či Karpatské chrbáty. Paralelný program bude prebiehať aj na Hrade za Barbakanom.

Súčasťou Dňa mesta bude otvorenie múzeí s voľným vstupom počas celého dňa. Svoj program si pripravilo aj Divadlo Hotel Maria z Banskej Bystrice, ktoré v rámci Divadla na prechode bude predvádzať na prechodoch pre chodcov krátke scénky.

Arteterapia

Od 6. do 9. júna bude v priestoroch divadla Záhrada prebiehať 5. ročník medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia. Ako informovala na tlačovej konferencii Eva Ogurčáková, prídu divadlá komunitného charakteru z Francúzska, Maďarska a Českej republiky. Predstaví sa aj domáce Divadlo z pasáže. Zaujímavou súčasťou festivalu sú workshopy, ktoré budú zadarmo.

Ars Poetica Neosoliensis

Ako vysvetlil Miroslav Kapusta, cieľom podujatia je dať priestor autentickej poézii. „Ale nie medzi štyrmi múrmi, ako to býva zvykom, ale verejne happeningovou formou na Námestí,“ dodáva organizátor podujatia. Toto leto budú autorské čítania prebiehať každé dva týždne, v tradičný štvrtok. Spisovateľov doplní hudobná a výtvarná zložka.

Outbreak

Nadregionálnou udalosťou bude koncom júla hip-hopový  festival Outbreak. „Je to event svetového formátu. Prídu umelci z viac ako 50 krajín. Tento rok máme tú česť organizovať celosvetové finále, ktoré sa prvýkrát uskutoční mimo USA,“ predstavil podujatie Miroslav Križan. Bude sa rýmovať, sprejovať na legálne plochy a tancovať. Ako dodal, účastníci sa do Banskej Bystrice veľmi tešia. „Mnohí ľudia ani netušili kde je Slovensko, kde je Banská Bystrica, ale z videí, ktoré sme im poslali, vedia, čo môžu očakávať a veľmi sa tešia. Viac-menej si od septembra šetria peniažky na to, aby prvýkrát v živote vycestovali mimo USA,“ dodal Križan k festivalu, ktorý sa uskutoční 27.-29. júla.