Nezávislá poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Viera Dubačová, ktorá zároveň pôsobí aj v banskobystrickom zastupiteľstve, nebude už ďalej v slovenskom parlamente vystupovať pod značkou hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča.

Spolu s kolegom Otom Žarnayom sa rozhodli z poslaneckého klubu vystúpiť. V pléne tak budú ďalej vystupovať ako nezaradení poslanci.

„Prácu v Národnej rade vnímam najmä ako možnosť priblížiť problémy regiónov Bratislave. Pred župnými voľbami  sa v rámci snahy o pozdvihnutie regiónov snažím prebudiť a motivovať do politiky aktívnych ľudí z okresov Banskobystrického kraja. Cítim, že v tejto snahe musí zvíťaziť moja nezávislosť, pretože verím, že len občianska angažovanosť nás môže posunúť ďalej. Žiaľ, fungovanie súčasných politických strán jej nenapomáha. Chcem ľuďom vysvetľovať, že to ide aj inak a slušne,“ priblížila v stanovisku svoje dôvody poslankyňa Viera Dubačová.

Držiteľka Krištáľového krídla za filantropiu a predtým aj divadelná režisérka už verejne podporila kandidatúru banskobystrického podnikateľa Jána Luntera na nového predsedu BBSK.

“Do politiky som vstupoval s trochu inými predstavami a pre ďalšie pôsobenie vidím lepší priestor na svoju prácu mimo hnutia, ktoré sa dlhodobo profiluje smerom ku konzervatívnej strane. Cítim sa viac ako nezávislý občiansky politik, ktorý sa chce vo svojej funkcii venovať napomáhaniu ľuďom bez akejkoľvek ideológie,” doplnil svoj pohľad Oto Žarnay, ktorý je mestským poslancom v Košiciach.

Dubačová dosiaľ ako poslankyňa navrhovala napríklad povinné otvorenie zasadnutí mestských a obecných komisií verejnosti. Angažovala sa aj pri návrhu na vrátenie kompetencií ohľadom regulácie hazardu mestám a obciam. Spolupracovala ale aj na navrhovanej novele Zákona o slobodnom prístupe k informáciám a viacerých ďalších legislatívnych úpravách. Pôsobí vo Výbore NRSR pre kultúru a médiá a v Mandátovom a imunitnom výbore.