Úvodný koncert Banskobystrickej hudobnej jari patril výnimočnému klavírnemu umeniu Mateja Arendárika a špičkovému výkonu komorného zoskupenia Moyzesovho kvarteta.  Už 2. apríla jedinečný festival klasickej hudby pokračuje pod názvom From three – for three.

Tri diela – traja skladatelia – traja interpreti. Pod názvom From three –  for three zaznejú 2. apríla o 18.00 h v koncertnej sále Robotníckeho domu menej hrávané diela troch skladateľov v interpretácii troch mladých umelcov. Huslistu Andreja Barana, violistu Andreja Krajčoviča a violončelistu Jána Šišku.

V svetovej premiére zaznie Sláčikové trio e mol op. 108 od Viliama Figuša-Bystrého, doteraz uložené v archíve Slovenskej národnej knižnice. Ide o posledný komorný opus banskobystrického rodáka, ktorý sa svojou tvorbou intenzívne angažoval za vznik slovenskej národnej hudby.

Druhé z uvádzaných diel bude Sláčikové trio z mimoriadneho hudobného odkazu Ilju Zeljenku, výraznej osobnosti slovenskej povojnovej avantgardy. Autor ho skomponoval v roku 2001. Premiérove zaznelo o rok neskôr a odvtedy sa na koncertoch neobjavilo.

Posledným autorom, ktorého dielo Sláčikové trio pre husle, violu a violončelo na koncerte zaznie, je moravský rodák Gideon Klein, obeť osvienčimskej obludnej genocídy páchanej na židoch. Dielo vzniklo počas skladateľovej internácie v therezínskom ghette a po vojne sa vrátilo aj zásluhou jeho sestry Elišky, ktorá prežila Osvienčim, na koncertné pódiá. Stalo sa manifestom sily hudby všetkých, ktorí skončili v deportačných vagónoch smerujúcich do stanice smrti.

Súčasťou koncertu budú aj umelecké vstupy herca martinského divadla Mareka Geišberga, ktorý čítaním z knihy Piate ročné obdobie zarámuje celý koncert.

62. ročník Banskobystrickej hudobnej jari prináša výnimočné diela takmer všetkých štýlových období. Jeden z najstarších festivalov klasickej hudby na Slovensku má v dramaturgii zastúpený stredovek, renesanciu, klasicizmus, romantizmus, ale aj súčasnosť.

Vstupenky na druhý koncert festivalu, na ktorý sa môžete tešiť 2. apríla o 18.00 h si zakúpite TU.