Mária Šamajová pôsobí v banskobystrickom bábkovom divadle od roku 1989. Sezóna 2018/2019 symbolicky reflektovala jej tridsaťročné herecké jubileum. Herečka počas nej účinkovala v dvoch kľúčových inscenáciách v rámci repertoára pre deti a pre dospelých: Zamatový zajačik a Amália dýcha zhlboka. Tieto počiny jej priniesli prestížnu Výročnú cenu Literárneho fondu za herecký výkon.

Koniec sezóny priniesol vyvrcholenie cyklu sólo hier pre deti Zahrajte sa s rozprávkami. Išlo o premiéru svetovo populárnej rozprávky americkej autorky Margery Williams Bianco Zamatový zajačik (prvé uvedenie na Slovensku, premiéra 2. jún 2019 v réžii Ivy Š.), v ktorej Mária Šamajová účinkovala ako sólo herečka. December 2018 priniesol premiéru inscenácie pre dospelých. Išlo o prvé uvedenie hry rumunskej dramatičky Aliny Nelegy Amália dýcha zhlboka v profesionálnom divadle na Slovensku (premiéra 15. december 2018 v réžii Mariána Pecka). Marián Pecko získal za réžiu inscenácie prémiu Litfondu. Mária Šamajová stvárňuje titulnú úlohu Amálie vo viacerých psychicky náročných polohách, v rozpätí 60 rokov života postavy. Prestížne ocenenie bolo herečke udelené na základe návrhu vedenia divadla, najmä za jej interpretáciu úlohy Amálie v menovanej inscenácii.

Mária Šamajová sa počas svojho 30 ročného pôsobenia v banskobystrickom bábkovom divadle (v r. 1960-1991 divadlo existovalo pod názvom Krajské bábkové divadlo, v r. 1991 bolo premenované na Bábkové divadlo na Rázcestí), stala jednou z profilových herečiek umeleckého súboru divadla. Jej interpretačné pôsobenie je charakteristické dvomi oblasťami.

V tvorbe pre dospelých je výraznou interpretkou ženských hrdiniek (napr. Samsonová v inscenácii F. Kafka: Premena, r. 2010, Košárička v inscenácii J. Hollý: Kubo, r. 2004 a pod.). Špeciálnu líniu tvorí pôsobenie M. Šamajovej v divadelnom feministickom Štúdiu T.W.I.G.A. V rámci práce Štúdia sa pod vedením Ivety Škripkovej podieľala na viacerých divadelných happeningoch (Vagína monológy, Umlčané svedkyne, Vec: Cesta č. 5 a i.), interpretovala množstvo výrazných ženských postáv, príbehov a osudov žien (napr. Pavla v inscenácii P. Cebolci: Pavlin príbeh, r. 2005, Mária v inscenácii J. Meinholmové: Citová výchova hadej ženy, r. 2007, obnovená premiéra r. 2012, Božka v inscenácii J. Juráňová: Reality snov, r. 2011, Terézia Vansová v inscenácii I. Buková: T.V. Recepty, r. 2014 a pod.).

V oblasti hry pre deti sa Mária Šamajová vyprofilovala ako vedúca predstaviteľka tzv. sólo hier, v ktorých účinkuje ako sólo herečka, interpretuje všetky roly inscenácie. Herečka sa v nich predstavila ako animátorka, bábkovodička, storytellerka, komentátorka, činoherná herečka. Sólo hry sú typické živým kontaktom s detským kolektívom, často účinkujú v prostredí materských škôl. V rámci cyklu Zahrajte sa s rozprávkami v BDNR vzniklo 12 inscenácií. Mária Šamajová bola interpretkou 7 hier z cyklu.

Mária Šamajová počas svojho pôsobenia v Bábkovom divadle na rázcestí stvárnila viac než 90 rol v repertoári pre deti a dospelých.  Jej herecké kreácie sú typické žánrovou pestrosťou, komediálnym prístupom k postavám, klaunským humorom, tak v hrách pre deti ako aj pre dospelých. Slávnostné odovzdávanie Výročných cien Litfondu sa uskutoční 9. decembra v priestore Zichyho paláca v Bratislave.