Banskobystričania si aj tento rok pripomenú minulosť niekoľkými sprievodnými podujatiami a pietnym aktom, ktorý sa uskutoční v piatok 24. marca o 11-tej hodine na Námestí SNP.
Banskú Bystricu oslobodili jednotky sovietskej a rumunskej armády v druhej svetovej vojne 25. marca 1945. Mesto si každoročne pripomína význam tejto historickej udalosti symbolickým kladením vencov k Čiernemu obelisku. Dôležitosť podujatia zvýrazňuje aj početná účasť zahraničných delegácií a zástupcov veľvyslanectiev.
„Aj tento rok sme pri príležitosti pietnej spomienky pozvali do Banskej Bystrice významných hostí, zástupcov ambasád, predstaviteľov kultúrneho, akademického i spoločenského života. V spolupráci s banskobystrickými inštitúciami sme pripravili pre širokú verejnosť zaujímavé sprievodné akcie. Chceme nimi pripomenúť historické udalosti, ktoré sa odohrali v našom meste,“ hovorí Zuzana Kučerová, vedúca oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničného obchodu.
Široká verejnosť sa o historických udalostiach oslobodenia Banskej Bystrice môže dozvedieť už najbližšiu nedeľu, 19. marca o 14.00 hod. na marcových Potulkách mestom. Sprievodca Branislav Stančík privíta všetkých záujemcov pri morovom stĺpe.
„Dnes sme svedkami toho, že niektorí nevidia, alebo nechcú vidieť hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Všetky generácie musia poznať historické fakty, súvislosti a dôsledky vojny. Pripomínajme si preto neustále obrovské riziká, ktoré v sebe nesie rasizmus a xenofóbia a nahlas rozprávajme o tom, čo znamená ideológia nacizmu a fašizmu,“ hovorí primátor Ján Nosko. Múzeum SNP ponúkne aj tento rok počas piatka 24. marca pre žiakov a študentov základných a stredných škôl bezplatné prehliadky expozícií. Centrum komunitného organizovania a jeho platforma Nie v našom meste budú v tento deň pokračovať s projektom Živých knižníc. Pokúsia sa nájsť odpoveď na otázku, či v období mieru naozaj vieme, čo znamenajú pojmy ako tolerancia, rôznorodosť i empatia.