Na turnaji futbalových fanúšikov EUROFAN 2013 v ukrajinskom Ľvove skončila slovenská reprezentácia zložená z priaznivcov Dukly tesne pred bránami osemfinále.

slovensko2Ukrajinský Ľvov bol počas víkendu dejiskom už 7. ročníka medzinárodného futbalového turnaja fanúšikov. Medzi tímami z 20 krajín sa nestratila ani slovenská reprezentácia. Tú tvorili fanúšikovia banskobystrickej Dukly Banská Bystrica, doplnený v bráne o priaznivca MFK Ružomberok. Zaujímavosťou tímu bola aj účasť ženskej hráčky, ktorá patrila medzi opory tímu.

Banskobystričania nastúpili do turnaja bez náhradníkov na lavičke. Vzhľadom k tomu, že bolo možné striedať hokejovým spôsobom, mali ich súperi s početnou súpiskou výhodu. V prvom zápase proti moldavskému tímu Zimbru Kišiňov prehrala naša reprezentácia 4:1. Jediný strelený gól však patril medzi najkrajšie na turnaji, keď volej Jakuba Uhrina vymietol šibenicu brány.

Na druhý zápas proti silnému domácemu tímu Karpaty Ľvov malo Slovensko problém postaviť jedenástku, keďže v úvodnom dueli sa zranil kapitán mužstva Jakub Bebej. Súper však ukázal duch fair-play a zraneného hráča, ktorý nastúpil, v zápase nenapadál. V štyridsaťstupňovej horúčave nakoniec Slováci podľahli 7:0.

Historická chvíľa pre slovenskú reprezentáciu prišla v treťom zápase. Slováci hrajúci v modrých dresoch vyhrali nad gruzínskym Dinamo Tbilisi 1:0 a od premiérovej účasti na turnaji v roku 2011 získali pre naše farby vôbec prvé body. Vďaka tretiemu miestu mala reprezentácia šancu na postup, kvôli lepšiemu skóre sa však v tabuľke tretích mužstiev lepšie umiestnil ďalší slovenský zástupca Spartak Myjava.

„Prvé body, ktoré sme si z turnaja odniesli nás veľmi potešili. Cieľom našej účasti bolo ako každý rok najmä zabaviť sa a reprezentovať Slovensko a Banskú Bystricu mimo ihriska, čo sa nám viac ako podarilo. Pred posledným duelom sme sa správne vyhecovali a povedali sme si, že zabojujeme o prvé body pre Slovensko. Víťazstvo bolo čerešničkou na torte,“ povedal kapitán slovenského tímu.

Víťazom turnaja sa stala nakoniec bulharská reprezentácia, ktorá vo finále porazila Dinamo Bukurešť.