Pre kauzu Gorila sa bude protestovať v piatok vo Zvolene a budúcu stredu v Banskej Bystrici.

Ilustračné foto: Ivan Golembiovský

Po minulotýždňovej demonštrácii, počas ktorej sa v hlavnom meste zišli tisíce ľudí, aby vyjadrili svoje rozhorčenie nad kauzou Gorila, ohlásili organizátori na piatok druhý protest. Okrem Bratislavy sa doň zapoja aj ďalšie krajské mestá Žilina, Nitra, Prešov, Košice a Trenčín. V Banskobystrickom kraji sa v súčinnosti s celoslovenskou akciou zídu demonštranti vo Zvolene, následne o niekoľko dní na to v Banskej Bystrici.

Medzimestská rivalita medzi dvoma stredoslovenskými mestami ide tentoraz bokom. Organizátori, ktorí ohlásili na stredu 8. februára protest na Námestí SNP v Banskej Bystrici podporujú podobnú akciu vo Zvolene. „Po prekonzultovaní danej situácie s organizátormi z Bratislavy, s pani Gállovou, s koordinátormi protestu z Banskej Bystrice a zo Zvolena, sme sa rozhodli kvôli nedrobeniu a netriešteniu síl podporiť akciu vo Zvolene,“ píše na sociálnej sieti Facebook jeden z banskobystrických aktivistov Marek Šlosár. Na oplátku očakávajú podporu Zvolenčanov na proteste 8. februára v Banskej Bystrici.

Za banskobystrickými organizátormi nestojí podľa jedného z členov tímu Pavla Struhára žiadna politická strana a sú iba neformálnou skupinou. „Znechutenie z politickej a spoločenskej situácie,“ opisuje Struhár dôvody, pre ktoré sa rozhodli zapojiť do protestov a dodáva: „Nepáči sa nám, aké hodnoty v politike, v spoločnosti a medzi ľuďmi vládnu.“

Čo je Gorila?

V novembri minulého roka sa na internete objavili dokumenty, ktoré údajne pochádzajú z prostredia Slovenskej informačnej služby. Tá mala v akcii s krycím názvom Gorila odpočúvať konšpiračný byt v Bratislave. Tu sa údajne schádzali spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák so vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a členkou Výkonného výboru Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou. Z ich údajných rozhovorov vyplýva, že v rokoch 2005-2006 bol proces privatizácie ovplyvňovaný záujmovými skupinami, ktoré vyplácali provízie zúčastneným aktérom. Podľa Gorily mal Jirko Malchárek na províziách z privatizácie získať 319 miliónov korún a Bubeníková okolo 200 miliónov korún.

Autenticitu spisu, ktorý sa objavil na internete, potvrdil novinár Tom  Nicholson, ktorý sa k spisu dostal v roku 2009. Spis odovzdal polícii, no k žiadnemu prešetreniu udalostí nedošlo a polícia dokument dokonca stratila. Podobne sa s vyšetrovaním nezačalo ani začiatkom roku 2006, keď analytické výstupy z odpočúvania dostali predseda vlády a minister vnútra. Okrem spomínaného novinára, ktorý sa stýkal s príslušníkmi SIS, potvrdil existenciu spisu Gorila aj súčasný minister vnútra Daniel Lipšic a predsedníčka vlády Iveta Radičová.