Kniznicka_7_2013 (1)Minimálne v jednom určite. Tak ako americká metropola aj Banská Bystrica už má svojú malú knižničku zadarmo a k tomu aj minikomunitnú záhradku okolo detského ihriska v Sásovej. Podarilo sa to vďaka nápadu Stanky Mikovej, ktorá ho spolu so svojím dobrovoľníckym tímom zrealizovala.

Zaujímavý nápad vznikol ako inšpirácia na základe projektu „Little free library“, ktorý je založený na umiestňovaní miniatúrnych domčekov vo verejnom priestranstve. V ňom sú ukryté knižky, ktoré sú tu pre každého a každú. Zároveň knižky môžete do knižnice aj vrátiť prípadne doložiť ďalšie.

„V Sásovej, kde žijem, mi chýba spoločné žitie, komunita nežije a prostredie je veľmi anonymné. Problémom je neupravené okolie domov a vandalizmus.  Veľa problémov vzniklo preto, že nefunguje kontakt a spolupráca medzi ľuďmi,“ povedala Stanka Miková, vďaka ktorej má Banská Bystrica svojú prvú malú knižničku zadarmo.

Vypožičať si v nej v súčasnosti môžete z 30 kníh. Sú určené najmä deťom, ale aj ich sprievodcom a okoloidúcim. Ako každá knižnica, aj tá malá a zadarmo v Sásovej má svoje pravidlá. Knihy by sa nemali trhať. Ak si knižku prečítate, vráťte ju, môže potešiť niekoho iného. A ak chcete do knižničky prispieť, len smelo do toho.

„Knižničku vnímam ako jeden z možných krokov ako podporiť zdieľanie a spoluprácu. Ľudia zo Sásovej tak spoločne „vlastnia“ niečo, čo často považujeme za súkromné a nevhodné na zdieľanie.“

Knižnička sa na mieste spája aj s ďalšou komunitnou aktivitou, a to komunitnými záhradami. Tie fungujú výborne v Nórsku a aj na Slovensku si pomaličky nachádzajú svoje miesto. Dôkazom sú záhradky v Komunitnom centre – Sásová alebo kultúrnom centre Záhrada. Pri knižničke tak môžeme očakávať rozvoj verejného pestovania ovocia, zeleniny a byliniek. Kniznicka_1_2013Úroda, samozrejme, patrí všetkým, ktorí participovali na pestovaní.

„Táto jedlá burina snáď ukáže, že aj medzi panelákmi sa dá toho veľa dopestovať. Zároveň to môže prebudiť environmentálne cítenie našich najmenších. Začala som s hrachom a ríbezlím, ale budeme pokračovať s jahodami, ríbezlím, egrešmi, jostami, malinami, černicami, bylinkami a pod. Snažím sa ukázať, že sa to dá. Existuje tu veľa zaujímavých nápadov, ktoré obohacujú miesto, kde žijeme. Verím, že to, čo sa podarilo pred jedným panelákom, môže ostatných inšpirovať, posilniť ich vieru, že sa dá veľa dobrého urobiť aj dobrovoľnícky. Angažovanosť a spolupatričnosť jednoducho nesmie zostať zatvorená pred prahom našich bytov,“ dodáva Stanka Miková.

Okolie budú spestrovať info tabuľky s pozitívnymi myšlienkami. O  knižničku a „jedlú burinu“ sa postará dobrovoľnícky tím na čele so Stankou. Aby toho nebolo málo, farbu, ktorá zostala zo stavby knižničky, využili na skrášlenie lavičiek zábradlia a chodníkov. Banská Bystrica nie je New York, ale priestor okolo jedného paneláku má k tomu bližšie, ako by ste čakali.

Projekt sa podaril aj preto, že okrem skvelého nápadu a zapálenej realizátorky získal podporu v rámci Grantu pre optimistov (v tomto prípade optimistky) Nadácie Orange, ktorá venovala na projekt 200 EUR.