Martin Baník (SDKÚ-DS) predstavil s koaličnými partnermi svoju kandidatúru na primátora mesta. Priazeň mu prišiel prejaviť aj predseda SDKÚ-DS a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

zdroj foto: Facebook stránka Martina Baníka
zdroj foto: Facebook stránka Martina Baníka

Konsolidácia mestského rozpočtu, personálna rekonštrukcia mestského úradu, zavedenie nočných liniek a zastavenie nekoncepčných zmien územného plánu. To sú kroky, ktoré chce ihneď po nástupe do úradu primátora uskutočniť Martin Baník. Na štvrtkovej tlačovej besede načrtol svoju programovú líniu, podporiť ho prišiel aj Mikuláš Dzurinda.

„Záleží nám, aby sme sa presadili v krajských mestách a je najvyšší čas, aby Banská Bystrica dostala zodpovedného primátora. Ľudia v tomto meste si zaslúžia zodpovednejšiu a tvorivejšiu správu veci verejných,“ povedal na úvod predseda SDKÚ-DS.

Následne si zobral slovo Martin Baník. „V našom meste ideme do ťažkého obdobia, potrebujeme človeka, ktorý veci rozumie, ktorý nestráca čas a nemusí sa zoznamovať s novým prostredím,“ povedal 55-ročný kandidát na primátora. Rád by zastavil politikárčenie a hľadal konsenzus prospešný pre mesto: „Potrebujeme odborníkov, nie iba Martina Baníka, ale tím ľudí. Pri obsadzovaní postov bude u mňa podmienkou, že vyhrá odbornosť a nie politická príslušnosť.“ Politikárčenie v mestskom zastupiteľstve chce zastaviť aj tým, že zruší poslanecké kluby. Poslanci by mali podľa Baníka pracovať v komisiách, aj to dobrovoľne a nemali by byť za to platení.

Podporu Baníka na brífingu prejavil aj okresný predseda Občiansko-konzervatívnej strany (OKS) Svetozár Gavora„OKS prišla k záveru, že Martin Baník je nám najbližšie,“ povedal Gavora s tým, že ich spája hlavne snaha zvýšiť transparentnosť hospodárenia s majetkom mesta a urobiť z Banskej Bystrice investíciám naklonené mesto.

Dôvod podpory krajského predsedu SDKÚ-DS vysvetlil aj okresný šéf Slobody a Solidarity (SaS) Radovan Sloboda:   „O podporu nás požiadali Gogola a Baník. Obidvoch sme vypočuli, obidvaja nám odpovedali na naše otázky. Jednohlasne sme sa rozhodli,  Baník vie o čom rozpráva, má veľkú skúsenosť, je pripravený zastávať úrad. Druhý dôvod je politický. Bude sa zodpovedať strane za svoje skutky, čo sa o nezávislých nedá povedať, lebo ich nezávislosť končí a začína na prahu firiem a sponzorov.“

Okresný predseda Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) Karol Jadaš zdôvodnil voľbu Baníka stručne: „Baník je mužom Novembra, je profesionál, je zodpovedný.  Dokáže vytvárať konsenzus, Banská Bystrica takého človeka potrebuje.“

Martin Baník na záver odkázal svojim súperom, aby sa volebná kampaň niesla v znamení fair-play: „Nechajme občanov, nech si vyberú.“ Na tlačovke bol prítomný aj ďalší kandidát na primátora Zdenko Haring, v súvislosti s ním zaznela informácia, že v prípade, že Baník prejaví svoje kvality, je ochotný sa vzdať kandidatúry v jeho prospech.