Už v nedeľu začne jazdiť cez Banskú Bystricu nový medzinárodný rýchlik spoločnosti Regiojet, ktorý spojí naše mesto s Prahou. Zároveň však budú s novým grafikonom zrušené pôvodné vlaky štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko smerujúce do hlavného mesta Českej republiky.

Astra fotoČeský dopravca Regiojet spustil predaj lístkov na novú vlakovú linku v závere novembra a najmä na predvianočné dni sa v smere z Čiech na Slovensko vlak vypredal v priebehu niekoľkých dní.

Cestujúci si všimli, že v rezervačnom systéme nie sú zobrazené avizované moderné vozne Astra, ale klasické staršie vozne, ktoré Regiojet využíva na svojich medzinárodných rýchlikoch či vlakoch na trase Bratislava – Košice. „S ohľaddom na priebeh finálneho preberania týchto úplne nových vozňov, ktoré ešte nie sú všetky k dispozícii, sú zatiaľ v rezervačnom systéme zadané vozy s nižšou kapacitou, pretože je reálne, že bude potrebné tento voz v prvých týždňoch občas nahradiť iným. S jeho nasadzovaním sa ale počíta,“ informoval portál BBonline.sk hovorca spoločnosti Regiojet Aleš Ondrůj.

Regiojet pôvodne zároveň plánoval spustenie prípojných autobusov z regiónu Rimavskej Soboty a najmä Horehronia, ktoré mali cestujúcich na vlak vyložiť v Banskej Bystrici, respektíve odviesť zo stanice pod Urpínom. K tomuto kroku ale dopravca zatiaľ nepristúpi.

vlak„Nadväzujúca autobusová linka zatiaľ bohužiaľ nebude zavedená. Nie je to uzavreté, budeme situáciu vyhodnocovať, no z prevádzkových a ďalších dôvodov zatiaľ napriek pôvodným plánom nie je možné takéto linky spustiť,“ dodal pre náš portál Ondrůj.

Nový rýchlik spoločnosti RegioJet ponúkne od 13. decembra odjazd vlaku zo Zvolena o 4.08 h ráno, a z Banskej Bystrice o 4.57 h. Do Prahy tento vlak príde o 11.58 h pred obedom. Opačným smerom z pražského hlavného nádražia bude jazdiť o 14.46 h, do Banskej Bystrice bude prichádzať o 21.26 a do Zvolena o 21.52 h. Jeho trasa, bude podobne ako pri ostatných spojoch RegioJetu, smerovať najsevernejšou trasou cez Ostravu. Okrem menších staníc tak nevynechá Martin, Žilinu, Havířov, Ostravu, Olomouc či Pardubice. S novým grafikonom ale končia medzinárodné vlaky štátneho dopravcu vedúce cez Banskú Bystricu.