Kníhkupectvo Artforum v spolupráci s projektom Literárna bašta intenzívne oživuje literárne dianie v Banskej Bystrici.
V kinosále Múzea SNP sa bude v piatok 12. mája o 18.00 h konať diskusia so švédskym spisovateľom Petrom Fröbergom Idlingom, autorom knižnej novinky Pol Potov úsmev, ktorá vychádza vo vydavateľstve Absynt.
Stalin, Hitler a Pol Pot, traja najkrvilačnejší diktátori dvadsiateho storočia. Prví dvaja sú dobre známi, ale kto je ten nenápadný usmievajúci sa Kambodžan, ktorý počas svojej vlády zavraždil viac ako 2 milióny ľudí?
Spisovateľ Peter Fröberg Idling hľadá priamo v srdci Kambodže. V roku 1975 dobyli Červení Kméri hlavné mesto Phnom Penh a ustanovili tzv. Demokratickú Kampučiu, ktorá mala znamenať novú a lepšiu budúcnosť. Komunistickou revolúciou sa začala krvavá krutovláda diktátora Pol Pota. Peter Fröberg Idling so zápalom detektíva pátra po príčinách i dôsledkoch kambodžskej genocídy. Zbiera čriepky reality a veľa sa pýta. Ako sa Červeným Kmérom podarilo v roku 1978 zakryť oči a oklamať švédsku delegáciu, ktorá navštívila Kambodžu? A ako sa vlastne stalo, že mladý Saloth Sar, ktorý študoval v Paríži, miloval futbal a romantickú poéziu, sa v dospelosti zmenil na tragicky známeho Pol Pota?
Diskusiu v kinosále Múzea SNP, moderuje Rado Sloboda a bude tlmočená do slovenčiny. Vstup na diskusiu je voľný. Partnermi podujatia sú: Kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Vydavateľstvo Absynt, Múzeum Slovenského národného povstania. Hlavným partnerom projektu Literárna bašta je Férová nadácia O2.
Peter Fröberg Idling (*1972) je švédsky spisovateľ a literárny kritik. Absolvoval štúdium práva a následne strávil dva roky v Kambodži ako právnik ľudsko-právnych organizácií. V tomto období zbieral materiál pre svoju debutovú knihu Pol Potov úsmev (vydavateľstvo Absynt, 2017), ktorá vyšla v roku 2006. Dostal za ňu viacero medzinárodných cien a dostal sa s ňou aj do úzkeho výberu Ceny Ryszarda Kapuścińského. Neskôr pracoval ako novinár na voľnej nohe. V roku 2012 vydal aj svoj prozaický debut s názvom Sång till den storm som ska komma (Pieseň pre blížiacu sa búrku). Kniha sa stretla s veľkým čitateľským ohlasom nielen vo Švédsku, ale aj vo viacerých európskych krajinách, kde kniha vyšla takmer okamžite.