Už tento utorok 20. septembra o 17-tej hodine predstaví archeológ Stredoslovenského múzea Martin Kvietok príbehy zo starých prašných ciest.
Návštevníci Matejovho domu už šiestykrát spolu s kurátormi múzea oprášia stáročný prach z príbehov ukrytých za múrmi našej histórie. „Tentokrát sa spoločne vydáme na putovanie po starých prašných cestách, na ktorých archeológ Stredoslovenského múzea našiel už nejeden poklad, ktorý máme ukrytý v našom depozite alebo je v súčasnosti vystavený v expozícii – v Matejovom dome,“ pozýva na obľúbené podujatie do Matejovho domu riaditeľ múzea Roman Hradecký.
V srdci Slovenska – v oblasti Kremnických vrchov, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier sa nachádzajú neprebádané úseky historických ciest. Aj tieto miesta sa stali predmetom výskumu archeológa Stredoslovenského múzea Martina Kvietka, ktorý odhaľuje ich pôvodný význam a podobu, a tiež pátra po presnom čase ich vzniku. Vďaka prirodzenému horskému terénu, ktorý pokrýva z veľkej časti les je spomínaný región podľa archeológa aj v súčasnosti doslova popretkávaný cestičkami od regionálneho obslužného charakteru, až po cesty s európskym významom. „Ak nepočítame ťažbu dreva pre potreby baní a hút tak v tomto priestore nedošlo k výraznejšiemu zásahu do krajiny, čo spôsobilo množstvo dodnes zachovaných nálezov,“ zdôrazňuje význam lokality archeológ.
Jedným z najčastejších nálezov na starých cestách sú konské podkovy. Podľa ich tvaru a umeleckého prevedenia ich vedia archeológovia datovať do jednotlivých historických období. Na základe ich veľkosti zas dokážu určiť, či slúžili ťažným alebo jazdeckým koňom. Väčšina podkov, ktoré v tejto lokalite môžeme nájsť nesie stopy výrazného opotrebovania, na základe čoho možno predpokladať, že buď došlo k ich zámernému zahodeniu alebo k strate.