Už túto stredu 26. apríla o 17 – tej hodine zasvätí návštevníkov Thurzovho domu do kultového a mytologického významu zvierat žijúcich v stredoeurópskom priestore etnologička Katarína Nádaská.

Už po druhýkrát  príde návštevníkov Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou do svojho „kumštu“ zasvätiť Katarína Nádaská, ktorá sa venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre. Nielen jej publikačná, ale aj pedagogická či výstavná činnosť, ktorá vychádza z terénnych výskumov, si získala priazeň v radoch tak odbornej ako aj laickej verejnosti.

Zvieratá sprevádzajú človeka v jeho živote už od nepamäti. Nie sú to však len verní pomocníci a druhovia, ale aj mytológiou opradené jedince. Ľudia s nimi zdieľali svoj životný priestor už v jaskyniach, naučili sa spolu s nimi žiť a často ich spájal aj spoločný osud.

Podľa Kataríny Nádaskej je príkladom spoločného bytia človeka so zvieraťom aj let na Mesiac, kedy sa v rakete okrem troch amerických astronautov nachádzal aj plyšový medveď. Ešte predtým v roku 1957 do vesmíru letela fenka Lajka, ktorú neskôr nasledovali aj ďalší zástupcovia živočíšnych druhov, medzi inými pavúky, žaby, kocúr Felix, myši či opice. Títo verní spoločníci človeka pokračovali v dlhej histórii spolužitia človeka a zvieraťa, ktorá začala už na Zemi pred niekoľkými tisícmi rokov a pokračuje až dodnes, a to aj pri objavovaní tajomstiev neznámeho Vesmíru.

Ak sa chcete dozvedieť viac o kulte zvierat v našej tradičnej ľudovej kultúre, poznačte si dátum 26. apríl do kalendára. Práve v tento deň o 17-tej hodine autorka populárnych kníh, vysokoškolská pedagogička a etnologička Katarína Nádaská priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea zviera v poverových predstavách, v mágii a v ľudovom liečiteľstve.