V deň svetového boja proti rakovine 4. februára, vyrazil Alan Bujdák z Banskej Bystrice na dlhú 35-dňovú púť na bicykli, aby získal i sprostredkoval pomoc pre onkologických pacientov v hmotnej núdzi.

Za celým projektom stojí Občianske združenie Tridsaťpäťka-35Alan Bujdák je aj jeho zakladateľom. Na slávnostnom štarte v Banskej Bystrici nechýbali zástupcovia médií, podporovatelia akcie, ako aj viceprimátorka mesta Katarína Čižmárová a vedúci odboru sociálnych vecí Karol Langstein. Alan Bujdák prevzal od predstaviteľov mesta Banská Bystrica dekrét, čiže záštitu a verí, že sa počas 35-dní pripoja aj ďalšie mestá, samosprávy i rôzni podnikatelia, sponzori, ktorým záleží na onkologických pacientoch a ich neľahkej životnej situácii. Aktér v akcii na bicykli prejde postupne mestami Turčianske Teplice, Martin, Žilina, Považská Bystrica, Dubnica n. Váhom, Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Myjava, Piešťany, Trnava, Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Štúrovo, Šahy, Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Rožňava, Moldava nad Bodvou, Košice, Michalovce, Humenné, Stropkov, Bardejov, Prešov, Spišská Nová Ves, Poprad, Štrba, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a slávnostný príjazd bude v piatok 9. marca v Námestove, konkrétne na nábreží Oravskej priehrady.

V Banskej Bystrici bolo ráno o 9. hodine na štarte mínus desať stupňov, napriek tomu sa Alan Bujdák rozhodol vyštartovať a prekonať horský priechod Šturec a doraziť tak do Turčianskych Teplíc. V nedeľu ráno vyrazí z tohto mesta do Martina, v pondelok ráno pokračuje do Žiliny.

Alan Bujdák je bývalý športovec, má 44 rokov a žije v Banskej Bystrici. Je zdravý. Zažil však s blízkou osobou onkologickú liečbu, prežil s ňou operáciu, liečbu, chemoterapiu a toto všetko v ňom zanechalo také hlboké stopy, že sa rozhodol týmto ľudom pomôcť. Rakovina je choroba , ktorá sa aj  „vyliečeným“ pacientom vracia, má recidívny charakter.

„Raz som dotyčnej osobe sľúbil, že jej pomôžem, ako len budem vedieť. Nakoľko som chlap, chcem svoje slovo dodržať. Po dlhom uvažovaní….ako? Som prišiel na myšlienku, že nie len jej, ale väčšine týchto ľudí treba pomôcť,“ vyjadril sa k myšlienke projektu Alan Bujdák.

Na celej akcii pracuje skupina vybraných dobrovoľníkov, spolupracovníkov, ktorá má na starosti celú logistiku, hlavne preberá, triedi a overuje emaily, oslovuje sponzorov, samosprávy (niekoľko miest nám už záväzne prisľúbilo finančnú i nefinančnú pomoc), komunikuje s médiami, zabezpečuje internetové stránky komunikácie a podpory a prácu, ktorá nás zastihne, ale vopred nevieme v akej podobe. Žiadatelia o pomoc sa môžu obracať formou emailov, sociálnej siete a listov, či telefonicky, alebo osobne v jednotlivých mestách.

Transparentnosť prerozdelenia získaných finančných prostriedkov zabezpečí komisia na prerozdelenie získaných finančných zdrojov, v ktorej je široké zastúpenie ľudí z rôznych oblastí života.

Okrem iného bude Občianske združenie Tridsaťpäťka-35 uverejňovať denne jeden príbeh na webovej stránke www.oz35.sk a na konci akcie budú môcť čitatelia hlasovaním rozhodnúť, ktorých päť príbehov oceníme.