Koncert v rámci turné Andrej Farkas Quartet s renomovanými zahraničnými hosťami, ktorý sa koná v pondelok 22. apríla 2024 v banskobystrickom jazzovom klube U Francúza, poteší nielen mladú jazzovú generáciu.

Andrej Farkas Quartet prináša spojenie vynikajúcich individualít, silnú generačnú výpoveď aj nadviazanie na svoje vzory. Debutový album kvarteta zavedie poslucháčov do zvukovej imaginácie post-bopu, ktorú budú môcť vnímať naživo v piatich mestách na Slovensku, medzi nimi aj v Banskej Bystrici.

Jazzový klavirista Andrej Farkaš, odchovanec klavírnej školy Ľuboša Šrámeka, majiteľ ceny Nové tváre Slovenského jazzu, medzi ktorého vzory patrí Herbie Hancock či Oscar Peterson, patrí k mladej generácii zorientovanej v tradičnej jazzovej literatúre s túžbou tvoriť vlastné kompozície. Tie vychádzajú z obľuby v žánri post-bopu s prvkami jazzovej moderny.

Čo sa týka ústrednej témy, motívu či obdobia, v tom mal jasno už pri vzniku debutového albumu Andrej Farkas Quartet feat. Sandor Molnar, Krisztian Pecek Lakatos & David Hodek.

„Mal som v pláne vymyslieť koncept, ktorý sa bude podobať post-bebopovým vzorom s prvkami modálnej a rannej modernej sféry jazzu. Chcel som tieto prvky spojiť a dotvoriť to do jedného celku, v ktorom si poslucháči tieto smery môžu sami objaviť,“ hovorí Andrej Farkaš.

Podarilo sa mu dať dohromady výnimočných muzikantov – saxofonistu Sándora Molnára, basgitaristu, kontrabasistu Krisztiana Peceka Lakatosa a bubeníka Dávida Hodeka. Ich debutový album je výpoveďou mladej jazzovej generácie, ktorá čerpá z tradície ale aj zo súčasných vzorov.

„So Sándorom, Krisztiánom a Dávidom ma spája hlavne estetické poňatie a hlavné zámery a smery, ktoré sú nám štyrom v oblasti jazzu, dá sa povedať, najbližšie. Vychádzame z veľmi podobných tendencií a vzorov, ktoré pretvárame do svojej vlastnej kompozičnej a interpretačnej práce. Myslím si, že sa to spojilo veľmi prirodzene práve z týchto dôvodov. Po tom, čo som im poslal moje kompozície, sme sa zhodli na jednom cieli v podstate okamžite. Som veľmi rád, že som našiel takúto spriaznenosť.“

K veľkým klavírnym vzorom Andreja Farkaša patrí budapeštiansky klavirista Robert Szakcsi Lakatos, ktorý bude krstným otcom debutovej nahrávky na koncerte 24. apríla 2024 v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Ešte predtým sa s Andrej Farkas Quartet môžete stretnúť a vyhutnať si ich koncert aj banskobystrickom jazz klube U Francúza na Hornej 12. Koncert v pondelok 22. apríla sa začína o 20.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Debutový album Andrej Farkas Quartet feat. Sandor Molnar, Krisztian Pecek Lakatos & David Hodek vyšiel pod záštitou Hudobného fondu. Projekt je finančne podporený z Fondu na podporu umenia.